Köpek Bakımı Zor Mu

24 Kasım 2021
Köpek Bakımı Zor Mu

Evde köpek bakımı zor mu, köpek bakmak masraflı mı? Hem köpek sevgisiyle evde beslemek isteyenler hem de bakım hakkında bilgi edinmek isteyenler için yavru köpeklerden bahsedebiliriz. Küçük yaşlarda edinilen canlılarda doğru eğitim ve beslenme alışkanlıkları geliştirildiğinde, bakımları oldukça kolay olur.

Patilendim.com olarak, köpek bakımı ve seveceğiniz köpek cinsleriyle köpeklere özel bir sistem sunuyoruz. İlanlarımıza göz atarak yavruları edinebilir ve kolay bakım taktikleriyle, birlikte yaşama adapte olabilirsiniz.

Köpek Bakmak Masraflı mı?

Köpek bakımı zor mu sorusu, her köpek almak, yavru edinmek isteyenlerin ilk konuları arasında yer alır. Özellikle site, apartman ve özel konutlarda toplu yaşamın gereği olarak, bakımı zor olmayan cinsler tercih edilir. Masraflar ise günümüz ekonomik şartlarında oldukça önemli bir konudur.

Köpek bakmak çok masraf gerektiren bir alışkanlık değildir. Beslenmesi, rutin veteriner kontrolleri, kuaför ve bakım masrafları gibi konular, köpeklerin ırklarına bağlı olarak belirlenir. Cinslerin büyük olmaları, daha fazla tüketim yapacakları anlamına gelmediği gibi minik cinslerde de masraflar, farklı kalemlerde açılabilir.

Dolayısıyla köpek edinirken ırk özelliklerine, bakım ve beslenme özelliklerine göre seçim yapmanız için iyi analiz yapmanız önerilir.

Evde Köpek Bakılır mı?

Evde köpek bakılır mı? Apartmanda beslenecek köpek ırkları hangileridir? Her gün gittikçe evcilleşen köpekler, ev şartlarına uygun hale geliyorlar. Örneğin Sivas Kangalının dahi evde besleniyor olması, köpeklerin artık doğal yaşam formlarından çıkmaya başladıkları ve evcil şartlara daha kolay şekilde uyum sağladıklarını göstermektedir.

Apartmanda köpek bakımı zor mu konusunda; yavruyken oluşturacağınız alışkanlıklarla kolay şekilde besleyebileceğinizi belirtebiliriz. Yeni doğmuş yavru köpeklerin 8- 12 hafta boyunca anne ve kardeş köpeklerden ayırılmaması, sağlıklı gelişimleri ve hayatta kalmaları için elzemdir.

Yeni doğan köpeklerin evde bakımı için;

 • Minik bir kutu ayarlayın, battaniye ve ısıtma lambası ile donatın. Nem ve ısı dengesi iyi ayarlanmalıdır.
 • Yavru köpekler, günün %90’ını uyuyarak, hareketsiz ve sıcakta geçirirler. İlk aylarına özen gösterin.
 • Beslenmesini ilk haftalarda sadece özel ikame sütleriyle yapın.
 • Her 2 saatte bir biberonla besleyin ve beslenmenin hemen ardından idrar ve dışkılamasını destekleyin.
 • Yeni doğan köpeklere sık sık masaj yapmak, temizlik ve bakımlarını düzenli olarak yapmak, hastalıklardan korunmasını sağlar.

Bağışıklık sisteminin gelişmesi için ilk 8 hafta köpek maması vermeyin ve özel üretim köpek sütleriyle besleyin.

1 Aylık Yavru Köpek Ne Yer?

1 aylık yavru köpek bakımı ve beslenmesi, veteriner önerisiyle yapılmalıdır. Köpekler için anne sütüne yakın formda hazırlanan ikamelerle beslenmesi önemlidir. Kuru gıdalar, dondurulmuş gıdalar 1 aylık köpekler için uygun değildir.

Patilendim.com bilgi bloglarından köpek bakımı zor mu konusunda detaylı bilgiler edinebilir ve yavru cinslere göre özel bakımları uygulayabilirsiniz. Hayvan dostu sistemimizden beslenme, bakım ve özel ihtiyaçları konusunda tüm verilere ulaşabilirsiniz.

Evde İlk Defa Köpek Besleyecekler İçin Hangi Cins?

Evde ilk defa köpek besleyecekler için en ideal cinsler; kolay bakımları ve havlama türlerine göre önerilir. Havlamayan köpek cinsleri, hızlı gelişen köpekler ve minyatür cinsleri inceleyerek istediğiniz kriterlere göre ırk seçmesi yapabilirsiniz.

Evde bakımı kolay cinslerden biri Çin Aslanı olarak bilinen çov-çov köpeğidir. Bunun yanı sıra evde beslenmesi önerilen cinsler arasında Fransız Boldog ve Pug cinsi köpekler önerilir.

İngiliz Çoban Köpeği olarak bilinen Old English Shhedog, özellikle bahçesi olanlar için idealdir. Ayrıca;

 • Şivava,
 • Pomeranian Boo
 • Yorkshire Terrier
 • Golden Retrievers
 • Bloodhound
 • Labrador Retrievers
 • Pekinez

Evde beslenecek köpekler arasında yer alıyor. İlanları inceleyerek sevimli canlıları ve özelliklerine göre hemen edinebilirsiniz.

Haber Yorumları