Köpekler İshal Olduğunda Ne Yapılmalıdır?

29 Kasım 2021
Köpekler İshal Olduğunda Ne Yapılmalıdır?

Köpekler ishal olduğunda ne yapılmalı? Köpek ishal olduğu zaman sahipleri de sıkıntılı bir sürece girer. Çünkü köpek de büzülmeler, karın ağrıları çok sıkıntılı bir hale dönüşür. Köpek bu süreçte yediği yiyecekleri çok hızlı bir şekilde dışarı atmaktadırlar.

İshal, yetişkin köpeklere göre daha çok yavru köpeklerde görülür. İshal sürecine çok dikkat etmek gerekir. Basit ishal mi ya da ciddi bir hastalığa işaret eden ağır sindirim sistemi sorunlarına kadar gidebilen bir ishal mi bilmek gerekir. Yavru köpekler birçok nedenden dolayı ishal olabilir. İshal köpeklerin yaşadığı ciddi bir sorundur. İshal vakalarının çoğunun ciddi etkileri olmamakla birlikte bazı durumlarda da evde yapılan iyi bir bakımla iyileştirilebilir. Her iki ihtimalde göz önünde bulundurularak ishalin geçmemesi durumunda veterinere götürülmelidir.

Köpeklerde İshal Nedenleri?

Köpekler ishal olduğunda ne yapılmalı? Köpeklerde ishal birçok hastalığın belirtisi olurken vücudun savunma mekanizması da olabilir. Yani köpeğin yediği bazı yiyecekler köpeği rahatsız ettiği için vücuttan hızlıca atılır. Bunun dışında köpeklerin yağlı yemek ve içecekler tüketmesi de ishal nedenleri arasındadır. İnsanların yediği yemeklerde köpeklere iyi gelmediğinin altını çizebiliriz. Bunlara ek olarak;

  • Mama değişikliği
  • İnsan yiyecekleri
  • Mamalardaki yağ oranı
  • Stres faktörleri
  • İçecekler
  • Yemeklerin ve mamaların bozuk olması
  • Ani ortam değişikliği
  • Parazit ve mantarlar
  • Enfeksiyonlar

Köpekler ishal olduğunda ne yapılmalı?   Yukarıda sıralanan durumlar göz önünde bulundurulup kontrol edildikten sonra, sorun tespiti yapılarak durumu ortadan kaldırmak gerekmektedir. Eğer bir stres faktörü söz konusuysa stres faktörü ortadan kaldırılmalıdır. Aynı zamanda sık sık gıda değişikliği yapmamak gerekir. Beslenme değişikliği yapmak ishali arttırarak sürecin uzamasına neden olmaktadır.

Köpeklerde İshale Çözüm

Köpekler ishal olduğunda ne yapılmalı? Öncelikle köpeklerde ishal durumu bir hastalık değil semptomdur.  Sindirim sistemini iyi çalışmadığının göstergesidir. İshale sebep olan birçok faktör vardır. İshal nedeninin neyden kaynaklandığını kısa sürede belirlemek gerekir.  Özellikle dışkıda kan ve mukus varsa hemen veteriner hekime götürmek gerekir. Eğer köpeğin hasta bir hali yoksa normal bir ishal durumu söz konusuysa, haşlanmış patates, prebiotik yoğurt, pirinç lapası gibi yiyecekler yedirilmelidir.

Köpekler ishal olduğunda ne yapılmalı? Köpeklerin ishal olmaması için sık sık mama değişikliği yapmamak gerekir. Ayrıca yağlı, sütlü, bayat yiyecekler verilmemelidir. Dışarda gezdirilirken çöpten yiyecekler yemesine izin verilmemelidir. Köpeklerin ne yediğine tıpkı kendi beslenmemizde olduğu gibi dikkatli davranmak gerekmektedir. Özellikle yavru köpek sahiplerinin çok daha fazla dikkat etmeleri gerekmektedir. Yavru köpekler normal köpeklere oranla daha hassas bir yapıya sahip oldukları için sık sık ishal olabilirler

Köpekler İshal Olduğunda Nasıl Müdahale Edilir?

Köpekler ishal olduğunda ne yapılmalı?  Öncelikle köpeklerde ishalin neyden kaynaklandığını belirlemek gerekir.  İshalin nedeni belirledikten sonra, ishale doğru müdahale etmek adına köpeğe su verilerek sıvı kaybı ortadan kaldırılabilir. Eğer sıradan bir nedenden dolayı ortaya çıkan bir ishalse kısa sürede klasik tekniklerle ishal ortadan kaldırılabilir. Fakat ishale müdahale etmekte geç kalınmaması gerekir.  Sıradan bir ishal de bile süreç uzarsa köpek huzursuz ve hasta olacaktır.

Köpekler ishal olduğunda ne yapılmalı? Eğer köpeğin ishalinde kan ve mukus varsa kesinlikle veterinere götürmek gerekir. Bu duruma geç müdahale edilmesi ciddi sorunlara ve köpek ölümlerine neden olabilir. Enfeksiyon, bakteri ve parazitten kaynaklanan kanlı ishal birçok hayvanda olduğu gibi köpekler de de ölümcül oranda tehlike içerir. Köpek sahiplerinin bu konuda iyi bir şekilde bilgi edinmesi ve doğru müdahaleler yapmaları gerekir.

Haber Yorumları