Köpekler Neden Sık Çiş Yapar

29 Kasım 2021
Köpekler Neden Sık Çiş Yapar

Köpekler neden sık çiş yapar? Köpeklerin Normalden daha fazla idrar yapmasının altında birçok sebep yatar. Özellikle rahim hastalıkları ve hormonsal dengesizlikler idrar yolu enfeksiyonları ve sık idrara çıkma sorunlarının altında yatan nedenler arasında olabilir. Bu nedenler arasında en yaygın olanları şeker hastalığının varlığıdır. Ayrıca karaciğer, böbrek yetmezliği ve çok su içme hastalığı gibi birçok nedenlerden dolayı da köpekler sık idrara çıkar. Köpeğin yaşı ve kızgınlık dönemi belirtileri arasında da sık idrara çıkma davranışları görülür.

Köpek sahipleri köpeklerinin ne sıklıkta çiş yaptığını bilirler. Bu sıklık arttığı zaman bir problem olduğu kesinleşir. Köpeklerin sık çiş yapma nedenleri arasında da psikolojik problemler de olabilir. Heyecan, korku, stres ve endişe gibi durumlarda köpeği sık sık çiş yapmaya iten nedenler arasındadır. Onun haricinde heyecanlanan köpeklerde sık sık idrar yaparlar. Birçok psikolojik neden köpeğin sık idrara çıkma nedenleri arasındadır.

Köpeklerin Çiş Yapma Sıklığı

Köpekler neden sık çiş yapar? Bu durumun altında yatan birçok neden vardır. Veteriner hekimlere göre köpeklerin günde 3 ile 5 kez idrar çıkmaları normaldir. Ancak tuvalet molalarının zamanlaması köpeğin türüne, cinsine ve yaşına göre değişmektedir. Yavru köpeklerde daha sık tuvalet ihtiyacı ortaya çıkar. Bu nedenle yavru köpeklerde sık idrara çıkma problemleri daha geç fark edilebilir. Yavru köpek sahipleri köpeklerinin ne sıklıkta çiş yaptığı iyi bilmelidir. Ciddi ya da sıradan nedenlerden kaynaklanan sık idrara çıkma problemi uzun sürerse hiç zaman kaybetmeden veteriner hekime gidilmelidir.

Köpekler neden sık çiş yapar? Tuvalet eğitiminin verileceği zamanlarda da köpekte stres ve bunalım durumları yaşanacağı için normalden daha sık idrar yapma durumları görülür. Köpeğin keyfini kaçıracak psikolojik bir neden yoksa fiziksel problemler gözetilmelidir. Durum uzun sürerse veteriner hekimden yardım istenerek sorunun neyden kaynaklandığı belirlenebilir.  Sık idrara çıkma problemleri kısa sürede çözüme kavuşturulabilir.

Köpeklerde İdrar Kaçırma Tedavisi

Köpekler neden sık çiş yapar bu durum ciddi olan ya da geçici olan nedenlerden kaynaklanmaktadır. Fakat köpeklerde idrar kaçırma bir hastalık belirtisi olabilir. Özellikle idrar torbası sorunları köpeklerde sık idrara çıkma ya da idrar kaçırma nedenleri arasındadır.  Bu problem köpeklerde ağrılı ve sıkıntılı bir sürece içine alır. Böyle bir durum fark edildiği zaman hemen veteriner hekime gitmek gerekir. Aksi takdirde köpeğin acı çekmesi engellenemez bir hale dönüşür. bu süreçte köpeğe yardımcı olmak ve hemen tedavi ettirmek gerekir.

Diğer idrar problemlerinin yaygın belirtileri her köpek de farklılık göstermektedir. Fakat sık görülen belirtilerinden biri de köpeğin çiş yaparken huzursuz halleridir. Bu durumlarla karşılaşıldığı zaman köpeğin acı çekmesi için hemen müdahale edilmesi gerekir.

Köpeklerde İdrar Yollarında Taş Olması

Köpekler neden sık çiş yapar sorusunun cevaplarından biri de idrar yollarında taş olmasıdır. bu durum veteriner hekime gidilerek öğrenilir. Köpeklerde ürinier sistem problemlerin yüzde 20'si idrar torbasında veya İdrar yolunda taş görünmesinden kaynaklanır.

Bu taşlar köpeğin idrarında bulunan minerallerden meydana gelirler. Bu mineraller yüksek konsantrasyona sahiptir. Köpeğin vücudundan kurtulmaya çalışan kristalleşmiş taşlardır. Köpeğin idrar yollarında taş varsa bu taşlar idrar yolları tıkadığı için köpekte ağrılı ve acılı çiş yapma molaları olur. Daha küçük ırka sahip köpeklerde idrar yolunda taş oluşumu daha fazla görülür. Tüm hastalıklarda olduğu gibi idrar yollarına bağlı problemlerde de köpeğin cinsine ve yaşına göre farklı şekilde ve seyir de kendisini gösterir.

Haber Yorumları