Köpekler Yemek Yemezse Ne Yapılmalı

29 Kasım 2021
Köpekler Yemek Yemezse Ne Yapılmalı

Köpekler yemek yemezse ne yapılmalı? Böyle durumlarda köpeğin yemek kabına mama koyularak gün boyu gözünün önünde tutulabilir. Öğün zamanı geldiğin de köpek mamayı yemezse bir süre sonra mama önünden alınarak kaldırılabilir. Bu sayede köpek mamanın belli vakitlerde önüne geldiğini öğrenir. Yemediği zaman aç kaldığını hissedeceği için öğün saatlerinde mamasını mutlaka yiyecektir.

Köpeğe Mamam Yedirme Önerileri

Köpekler yemek yemezse ne yapılmalı? Köpeklerin sağlığı için yemesi gereken besin türleri ve vitaminler vardır. Bu besin ve vitaminler kuru mamaların içerisinde bulunmaktadır. Köpeğin sürekli kuru mama ile beslenmesi onun daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Kuru mama yemek istemeyen köpekler için denenebilecek bazı yöntemler vardır. Bu yöntemler titizlikle uygulandığı zaman köpek kuru mama yemeye alışacaktır.

Uygulanabilecek taktikler;

  • Kuru mamaya kaşar rendeleyerek tadı daha iyi bir hale getirilebilir.
  • Kuru mamaya yoğurt konulabilir.
  • Kuru mamaya et suyu dökülerek köpeğin seveceği bir mama çeşidi oluşturulabilir.

Köpekler yemek yemezse ne yapılmalı? Yukarıda sıraladığımız bu yöntemler ile köpek kuru mamaya alıştırılabilir. Bu yöntemlere ek olarak köpeğin yemek kabına mama koyduktan sonra, kabın içerisinde ki mamayı merak etmesini için kaba mamayı koyarken bekle komutu verilir.  Ardından köpek mamayı merak edecektir ve hemen yemek isteyecektir.

Bazen de köpekler mamayı yememek de kararlı davranabilir.  Bu durumlarda sahibinin yediği yemekler onlara daha cazip görünebilir. Böyle durumlarda köpek sahipleri köpeğin mamasını yemesini konusunda ısrarcı davranabilir ve her yolu deneyebilirler. Köpeğin mamasını yemesi gerekiyorsa, sabırlı ve kararlı olmak gerekir. Köpek ne kadar inatlaşırsa inatlaşsın bu yöntemler uygulandığı zaman köpekler kendi mamalarını yemeye alışacaklardır.

Köpeklere Faydadan Çok Zararı Olan Yiyecekler

Köpekler yemek yemezse ne yapılmalı? Köpeklere yedirilmek istenen yiyeceklerin olduğu gibi yemesinin faydadan çok zarar verdiği yiyecekler vardır. Bu yiyeceklerden biriside tavuktur, tavuk köpeklere pekiyi gelen bir besin değildir. Köpeklerde mide ve alerji sorunlarına neden olabilir.  Bu yüzden mamaya alıştırma sürecinde mamaya karıştırılan besinler arasında tavuk kullanılmamalıdır.

Köpekler ek bir besin olmadan mamanın tadını sevmeyebilirler. Bu durumda mamanın üstüne sıcak su dökülerek mamanın daha yoğun kokması sağlanabilir. Yoğun kokular sürekli köpeklerin dikkatini çekmektedir. Tavuk haricin de sütte köpeklerde mide bulantısı ve karın ağrısı yapabilir. Mamanın üstüne süt eklemek istenirse süt mutlaka suyla karıştırılmalıdır.

Köpeklere Zararlı Yiyecekler

Köpekler yemek yemezse ne yapmalı? Köpekler, köpek mamalarının haricinde insanların yediği bazı yemekleri büyük zevkle tüketmektedirler. Ancak bazı gıdalar köpekler için tehlikeli olabilir. Köpeklerin asla yememesi gereken yiyecekler iyi bilinmelidir ve köpekler bu yiyeceklerden uzak tutulmalıdır. Ayrıca köpeğin yaşına ve sağlık durumuna göre uygun köpek maması verilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Örneğin köpeğiniz yavru ise yavru köpek maması, yetişkin ise yetişkin köpek maması ve yaşlı ise yaşlı köpek maması verilmelidir.

Köpekler yemek yemezse ne yapılmalı? Bazı besinler insanlar için oldukça faydalıdır fakat aynı faydayı köpekler için sağlamaz. Köpek sahiplerinin bu konuda iyi bir araştırma yapması ve her yiyeceği köpeğe vermemeleri gerektiğini bilmeleri gerekir. İşte köpeklerin yememesi gereken 8 şey;

  • Avokado
  • Kahve ve çay
  • Üzüm
  • Alkol ve maya hamuru
  • Çikolata
  • Tuz
  • Soğan ve sarımsak

İnsanlar için güvenli olan bazı yiyecekler köpekler için zehirli ve son derece tehlikeli olabilir. Köpekler insanlardan farklı bir metabolizmaya sahiptirler. Hatta bazı durumlarda ölümcül olabilmektedir. Köpek sahipleri bu konuda dikkatli olmalıdır. Aksi halde istenmeyen üzücü durumlarla karşılaşılabilir.

Haber Yorumları