Köpeklerde Epilepsi Atakları Nasıl Azaltılır

27 Kasım 2021
Köpeklerde Epilepsi Atakları Nasıl Azaltılır

Köpeklerde epilepsi, sara hastalığı olarak bilinir. Nöbetler halinde gerçekleşir ve bir beyin hastalığı olarak tanımlanır. İskelet kaslarında seyreden kasılmalar nedeniyle tehlikeli ve genellikle ölümcül bir hastalıktır. Nöbetin şiddetine bağlı olarak, köpeğin yaşamı tehlikeli ve zorlu bir sürece girebilmektedir.

Kopeklerde Epilepsiyi Ne Tetikler?

Köpeklerde görülen sara hastalığı, insanlarda görülen epilepsiden biraz daha farklıdır. Nöbetler, genellikle başka bir hastalığın belirtileri olarak görülebilir. Köpeklerde epilepsi görülmesinin nedenlerinden bazıları şu şekilde sıralanır;

 • Gençlik hastalığı,
 • Beyin yangısı,
 • Sistemik mantar enfeksiyonları,
 • Dejeneratif beyin hastalıkları,
 • Hydrocephalus (kafa tası içinde su toplanması),
 • Aujesky (yalancı kuduz) ve kuduz,
 • Sistemik vaskülitis,

Tümörler, kafa travmaları ve beyin apseleri gibi nedenlerdir. Ayrıca, kafatası kemiği hastalıkları ve beyin bütünlüğünü, fonksiyonlarını doğrudan etkileyen unsurlar köpeklerde epilepsi nedenleri arasında gösterilir.

Kan şekerinin düşmesi, oksijenin ideal oranda alınmaması, karaciğer rahatsızlıkları ve aşırı tuz tüketimi beyin hasarı ve saraya neden olabilir. Böbrek yetmezliği ve metabolik nedenlere bağlı olarak köpeklerde sara görülebilir.

Köpeklerde Epilepsi Nasıl Anlaşılır?

Köpeklerde epilepsi nasıl anlaşılır konusunda tanının konması ve teşhis edilmesi, veteriner tarafından yapılır. Belirtilerin işaret ettiği hastalıklar veya saradan kaynaklı oluşan hastalıklara göre tedavi programı uygulanır.

Köpeklerde epilepsi zehirlenmeler ve BI vitamin eksikliği gibi nedenlerle de oluşabilir. Alman Çoban Köpeği, Beagle, Spaniel Cocker ve İrlanda Setteri köpeklerde daha sık olarak görülen bir hastalıktır.

Köpeklerde epilepsi 3 aşamadan oluşur;

 • 1. Aşamada; epilepsinin başlangıç ya da hemen önceki aşaması olarak bilinir. Davranış değişikliklerinin görüldüğü dönemde, köpeklerde huzursuzluk ve inleme gibi belirtiler görülür.
 • 2. Aşama, epilepsinin asıl kriz dönemi olarak bilinir. Birkaç dakika ya da daha uzun süre nöbet görülebilir. İstemsiz kas hareketleri, idrar ve dışkı kaçırma, salya, çırpınma gibi hareketler görülür.
 • Epilepsinin 3. Aşaması genellikle yarım saatten daha kısa sürer. Bu aşamada görme bozuklukları ve hatta körlük görülebilir.

Köpeklerde genellikle halsizlik, aşırı yorgunluk ve takatsizlik görülür.

Epilepsi Öldürür Mü?

Köpeklerde epilepsi ani ölümlere neden olabilir. Nöbetler esnasında kaza ve bozulmalar görülebilir ve ani ölümler görülebilir. Sara hastalığının nöbetleri esnasında görülen travmalar, düşme ve yaralanmalar, beyinde oluşan diğer hastalıklara bağlı olarak ölüm gerçekleşebilir.

Epilepsi öldürür mü konusunda, durumlara göre ölüm gerçekleşebileceği bilinmelidir. Epilepsi ve nöbet ilişkili ölüm risklerinden korunmak için yapabilecekleriniz arasında;

 • Verilen tedavinin tam olarak uygulanması ve rutin kontrolleri yapılması oldukça önemlidir.
 • Uyurken yumuşak materyaller, oyuncaklar ve fazla yastıkların olmaması önemli olup, boğulma risklerinden korur.
 • Sesli ve görüntülü ekranlardan takip edilmesi, hayat kurtarıcı olabilir.

Epilepsiden korunmanın yollarını geliştirmek ve tedbir almak, ölüm risklerini de en aza indirir.

Ağrısı Olan Köpek Ne Yapar?

Ağrısı olan köpekler ne yapar, hangi hastalıkta hangi belirtiler görülür gibi konularda, köpeklerin genel olarak sızlanmaları görülür. Agresifleşme ve çabuk sinirlenme, ağrısı olan köpeklerde görülen belirtiler arasındadır. Ayrıca;

 • İştahsızlık ve daha az beslenme, öğün sayılarında azalma,
 • Topallamak ve sendelemek,
 • Salya akıtmak, inlemeler,
 • Davranış değişiklikleri,

Köpeklerde ağrı belirtileri arasında yer alır. Isırma eğilimleri ve aşırı yalama davranışları, ağrı belirtileri olabilir. Acı, sızı ve yangılara bağlı olarak kesik kesik nefes almak, ağrısı çok olan köpeklerin tipik davranışlarıdır.

Patilendim.com ekibi olarak, köpeklerin bakımları ve hastalıklarında ne yapılması gerektiği konularında elimizden geldiğince sizlere destek olmaya çalışıyoruz. Ayrıca ilk defa köpek beslemek isteyenler için ilanlarımızda sayısız güzellikte köpekler, kediler ve kuşlar yer alıyor. Hemen inceleyerek güvenli şekilde edinebilirsiniz

Haber Yorumları