Köpeklerde Gençlik Hastalığı İyileşir Mi

27 Kasım 2021
Köpeklerde Gençlik Hastalığı İyileşir Mi

Köpeklerde genç hastalığı iyileşir mi, hastalık kaç gün sürer ve nasıl tedavi edilir. Patilendim.com ailesi olarak sevimli dostların gelişmesi konusunda, bilgi bloglarımızla sizleri destekliyoruz. Yeni doğan köpeklerde bakım, erişkin köpeklerde cinslere göre bakım önerilerini inceleyebilirsiniz. İlanlardan sevdiğiniz köpekleri inceleyebilir ve cinslerine göre güvenli edinim sağlayabilirsiniz.

Köpeklerde Genç Hastalığı Kaç Gün Sürer?

Köpeklerde genç hastalığı Distemper olarak bilinir ve ortalama 10 gün sürer. Köpeklerden insanlara gençlik hastalığı bulaşır mı, hayvanlar arasında bulaşma etkileri nasıldır konularında, insanlara doğrudan bulaşmadığı yapılan araştırmalarla belirlenmiştir.

Köpeklerde genç hastalığı iyileşir mi konusunda öncelikle hastalığın belirtileri bilinmelidir. Gençlik hastalığı belirtileri arasında;

 • Burun akıntısı ve ateş sıklıkla görülür.
 • Anoreksiya, göz akıntıları ve öksürme, genel olarak görülen belirtilerdir.
 • Beyin ve omurilik iltihapları,
 • Hiperkeratoz, patilerde görülen bir hastalık türüdür.
 • Bağışıklık sisteminin yavaşlaması ve çökmesi, çeşitli hastalıkların görülmesine ve ikincil enfeksiyonların oluşmasına neden olur,
 • Zatürre, gençlik hastalığı belirtileri arasındadır.

Köpeklerde gençlik hastalığı, erken tedavi süresine bağlı olarak ilk 10 günde geçebilir.

Köpeklerde Genç Hastalığı İnsana Bulaşır Mı?

Köpeklerde genç hastalığı insana bulaşır mı konusunda bilimsel bir bulaş verisine rastlanmadığını belirtmekte fayda vardır. Virüslü bir hastalık olduğu için kolay bulaşır ve yayılır. Solunum yoluyla bulaşmanın yanı sıra dışkılama, göz ve burun akıntılarıyla da genç hastalığı bulaşmaktadır.

Köpeklerde genç hastalığı iyileşir mi konusunda bilinmesi gerekenler;

 • CDV (Canine Distemper Virus), tek iplikli ve RNA’lı bir virüs türüdür.
 • Sinirsel form, gençlik hastalığının diğer formudur.
 • Hastalığın ilk 5 ila 21 gününde sinir sistemi bozuklukları görülebilir.
 • Nörolojik dönemde tik ve seyirmeler görülebilir ve kalıcıdırlar.
 • Epilektik kasılmalara neden olan etkiler görülür.

Köpek genç hastalığı; bacaklarda güçsüzlük ve buna bağlı olarak yürüme bozuklukları, sallantılı yürüyüşler, iskelet kası kasılmaları belirtiler arasındadır.

Gençlik Hastalığı Nasıl Geçer?

Gençlik hastalığı nasıl geçer konusunda, aşıların zamanında yapılması oldukça önemlidir. Yeni doğmuş yavru köpeklerde ilk aşıların tam olarak yapılması oldukça önemlidir. Aşıların 6- 8 aylık süreçte yapılması çok önemlidir. Aşıdan 1 ay sonra ikinci dozunun yapılması gerekiyor.

Köpeklerde gençlik hastalığı, aşılarla bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için oldukça önemlidir. Hastalıklara karşı koruma sağlaması için aşıların tam olması, koruyucu ilaçların, merhem ve kremlerin kullanılması önemlidir. Vitamin ve mineral desteklerinin sağlanması, sağlıklı ve dengeli beslenmesine dikkat edilmelidir.

Gençlik Hastalığı Yetişkin Köpeğe Bulaşır Mı?

Köpeklerde gençlik hastalığı yetişkin köpeğe bulaşır mı, köpeklerden insana bulaşır mı konusunda; yavrular ve erişkinlerde belirtilerin görüldüğünü belirtmekte fayda vardır. Kuru öksürük ve şiddetli ishale neden olan viral bir enfeksiyon türüdür. Ölümcül durumlar, zatürre ve felç gibi hastalıklar görülebilir.

Köpek gençlik hastalığı olan bir yavru ya da erişkin köpeklerde genel olarak görülen belirtiler arasında ateş, en önemli ve dikkat edilmesi gereken bir bulgudur. Enfekte olan köpeklerde; solunum yolu, öksürme ve hapşırma gibi etkilerle bulaşan bir virüstür.

Doğrudan temasın önlenmesi, kan ve tükürük yollarıyla geçmesi önlenmelidir. Köpeklerde gençlik hastalığı iyileşir mi hususunda tedavi süreçleri hakkında veteriner hekimden bilgi alınması ve ilk 10- 20 gün içinde tedavi sürecine başlanması, ikincil enfeksiyonların oluşmaması için önemlidir.

Gençlik hastalığı tanısında;

 • Hemogram kan analizleri,
 • Biyokimyasal kan analizleri
 • Röntgen ve tomografik görüntüler,
 • Tomoğrafi ve MR görüntüleme

Yapılarak, gençlik hastalığı tanısı konur. Teşhis sonrasında belirlenen periyotlar dahilinde tedaviye başlanır. 5 farklı türde görülen köpek genç hastalığı; göz, solunum yolları, sindirim sistemi, cilt ve sinirsel formlarda etkilere yol açar

Haber Yorumları