Köpeklerde İç Parazit İnsana Bulaşır Mı

27 Kasım 2021
Köpeklerde İç Parazit İnsana Bulaşır Mı

Can dostlarımızla uzun yıllar beraber olabilmek için onların da tıpkı bizim gibi sağlı rutinlerinin yapılması gerekmektedir. Bunun için yavru köpeklerde 2 aylık olduktan sonra iç ve dış parazit aşılarını yapılması ve sonraki süreçte de veteriner hekimlerinin belirttiği sürelerde aşılara devam edilmesi gerekir.

Sağlık ve aşı karneleri olan yavrularınızla patilendim.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Köpek Paraziti İnsana Bulaşırsa Ne Olur?

Köpek severlerin merak ettikleri arasında köpeklerde iç parazit insana bulaşır mı şeklindedir. Peki bulaşırsa ne olur:

 • Köpekler etçil hayvanlar olduklarından dolayı Echinococcus granulosusadı isimli bir parazite sahiptirler,
 • Echinococcus granulosusadı isimli parazit insanalr tarafından ağız yoluyla bulaşabilir,
 • Bulaşma yollarından birsi de solunum yoluyla gerçekleşir,
 • Eğer Echinococcus granulosusadı paraziti insanlara ağız ve solunum yoluyla bulaştığında karaciğer, dalak, beyin gibi organlarda kistler oluşmasına sonuç olarak ölüm tehlikesini de beraberinde getirmektedir.

patilendim.com adresinde kavuşacağınız köpeklerinizin iç parazit aşılarının yapıldığından kesinlikle emin olabilirsiniz. Şüpheye düştüğünüz de ise irtibata geçerek bu durumu çözüme kavuşturabilirsiniz.

İç Parazit Köpeği Öldürür Mü?

Köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmek için sizin bakımınıza ihtiyaç duyduğunu asla unutmamalısınız. Sizin mutluluğunuz nasıl ki köpeğinize bağlı onun da yaşaması size bağlıdır. Bu yüzden düzenli kontroller ile can dostlarımızın sağlık rutinlerini yerine getirmeliyiz.

Köpeğimizde ölümlere yol açabilecek olan iç parazitin önlenebilmesi için iç parazit aşısı yapılmaktadır. Özellikle yeni doğan yavrularda sorun çıkarabilecek olan bu iç parazitler şu hastalıkları tetikleyebilir:

 • Kansızlık,
 • Zehirlenme,
 • Ölümcül diğer hastalıklar şeklindedir.

Unutulmamalıdır ki köpeklerde iç parazit insana bulaşır mı sorusunun cevabı evet şeklindedir. Bu yüzden hem sizin hem de köpeğinizin sağlığı için iç parazit aşılarını aksatmayınız.

Köpeğinizin parazit aşılarının olup olmadığını hiç sormaya gerek duymadan ilan sayfasından öğrenebileceğiniz tek adres patilendim.com adresidir.

Köpeklerde İç Parazit Ne Zaman Yapılır?

Köpeklerimizin sağlıklı yaşamlarında büyük rol oynayan iç parazit aşılarının zamanları şu şekildedir:

 • Doğduklarından altı hafta sonra başlar,
 • 2 ile 3 hafta aralıklar veteriner hekiminizin belirttiği tarihlerde 4 defa uygulanır,
 • Koruma görevi olan iç parazit aşısı köpeğinizin ömrü boyunca en az 2 ayda bir tekrarlanması gerekmektedir.

Can dostunuzun iç parazit aşısını vurulup vurulmadığını sadece patilendim.com adresinde görebilirsiniz. Böylece mutlu beraberliğinizde sağlık önlemlerini kolayca almış olursunuz.

Köpeklerde İç Parazit Nasıl Anlaşılır?

Can dostlarımız bizimle sadece hareketleri ve gözleriyle kontak kurabilirler. Bu yüzden köpeklerimizin sağlıklarını kontrol etmek sürekli gözetim istemektedir. Köpeğinizde şu belirtileri görüyorsanız iç parazitten şüphelenebilirsiniz:

 • Karında meydana gelen şişlik,
 • Sürekli olarak gaz çıkarma,
 • İshal,
 • Kanlı ishal,
 • Anemi,
 • Dikkat çeken bir kilo kaybı size köpeğinizde iç parazit olduğunu işaret eden belirteçlerdir.

Bu belirtileri gördüğünüz anda hiç durmadan veteriner hekiminize başvurmalısınız. Bunun bir diğer sebebi de köpeklerde iç parazit insana bulaşır mı sorusunun evet şeklinde cevaplanmasıdır.

Kendi sağlığınız ve köpeğinizin sağlığı için düzenli kontrollerde bulunulan yavrularınıza sadece ilan sayfasında ki bilgilerle patilendim.com adresinden ulaşmanız çok kolay.

Köpekten İnsana Hastalık Bulaşır Mı?

Köpek dostlarımız bizim sahip olduğumuz metabolizma ve bağışıklığa sahip değillerdir. Dolayısıyla onların sahip olduğu bakteriler ev parazitler biz insanlara zarar verebilir. Peki köpeklerde iç parazit insana bulaşır mı; eğer köpeğinizin aşıları olduysa bu konuda bir endişeniz olmasın. Eğer aşıları olmadıysa en kısa sürede aşılarını tamamlayın ve siz de önlemlerinizi alın.

Patilendim.com’da tüm aşıları yapılmış yavrularına kavuşmak için sadece ilanlardan istediğiniz yavruyu seçmeniz yeterli.

Haber Yorumları