Köpeklerde Kabızlık Nedenleri

29 Kasım 2021
Köpeklerde Kabızlık Nedenleri

Köpeklerde kabızlık nedenleri köpek sahiplerinin sık sık araştırdığı konular arasındadır. Köpeklerde ishal ve kabızlık oldukça kafa karıştırıcı ve sıkıntılı bir süreci kapsar. Her iki problemde sindirim sistemi rahatsızlığı rahatsızlığıdır. Kabızlıkta da ishalde olduğu gibi köpekte aşırı halsizlik, şişkinlik, keyifsizlik ve uykusuzluğa neden olmaktadır. Köpekleri her iki problemden de korumak için alışık oldukları beslenme şeklinden ve mamadan değişikliğe gidilmemesidir.  Kabızlık evcil hayvanlarda sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır.  Köpeklerin dışkılama miktarında ve sayısında belirli bağırsak rutinleri vardır. Gözlemler sonunda eğer bu rutinde azalma varsa kabızlık olabilir.

Köpeklerde kabızlık nedenleri altında yatan birçok durum vardır.

 • Cisim yutması(oyuncak, taş, tüy, saç ve kemik gibi)
 • Bağırsak tembelliği ve başlangıcı
 • Sıvı kaybının varlığı
 • Anüste tıkanıklık
 • Bağırsak tümörleri
 • Bağırsakta kütle
 • Fıtık
 • Anal kesede tıkanıklık
 • Kullanılan ilaçların yan etkisi
 • Tuvalet yapma hareketini engelleyen acı veren ortopedik sorunlar
 • Nörolojik bozukluklar

Köpeklerde kabızlık nedenleri yukarıda sıralandığı gibi birçok nedenden kaynaklı olabilir. Uzun süren kabızlık süresin daha fazla uzamadan ve köpekte ciddi sorunlar yaşanmadan veteriner yardımı alınmalıdır.

Köpeklerde Kabızlığa Nasıl Müdahale Edilir?

Kabızlığa çözüm yöntemi ararken altında yatan nedenin bilinmesi gerekir. Köpeklerde kabızlık probleminin ortadan kalkması neyde kaynaklandığının belirlenmesiyle çözüme kavuşur.  Eğer sorun anal tıkanıklıktan kaynaklanıyorsa tıkanıklık veteriner yardımıyla açılabilir. Fıtık ve ortopedik nedenlerden kaynaklanıyorsa cerrahi müdahaleler yapılır.  Böbrek hastalığı gibi nedenlerden dolayı yaşanan kabızlık problemlerinde de dışarıdan müdahaleler ile iyileştirilebilir. Hem köpeğe hem de köpek sahiplerine sıkıntılı bir süreç yaşatan bu durumdan kısa sürede kurtulmak için veterinerlerden yardım almak gerekmektedir.

Köpeklerde kabızlık nedenleri bilinip kısa sürede doğru müdahale yapılması gerekmektedir. Köpekte halsizlik varsa, katı bir dışkı fark edilirse ve dışkıda kanın varlığı görülürse kabız demektir. Kabızlık fark edilir edilmez nedeni araştırılarak bu sıkıntılı süreçten kurtarmak gerekir. Aksi takdirde köpekle de basit bir kabızlık sorunu bile olsa zamanında müdahale edilmediği sürece ciddi problemlere neden olunur.

Köpeği Kabızlıktan Korumak İçin Neler Yapılır?

Köpeklerde kabızlık nedenleri sanılından çok daha fazla problemlerden kaynaklanabilir. Köpeğin keyifsiz olması ve sıkıntılı hali köpek sahiplerini de üzmektedir. Bu nedenle bu sorun hemen çözüme ulaştırılmalıdır. İlk olarak köpeğin kabız olduğu fark edilir edilmez daha faza su verilmelidir. Unutulmamalıdır ki kabızlığın en büyük nedeni dehidrasyondur. Bu nedenle köpeklerin su tüketiminin kontrolleri yapılmalıdır. Mamaya su katmak, yaş mama vermek ciddi olmayan kabızlık sorunlarını çözebilir. İlk denenecek bu yöntemler işe yaramazsa dışkı yumuşatıcı kullanılmaya başlanabilir. Köpekleri kabızlıktan korumak için sürekli olarak lifli ürünler ve mamalar verilmelidir. Terapötik mamalar bu süreçte işe yarayacaktır. Kabızlığı fark etmek ve doğru şekilde müdahale etmek oldukça zordur bu nedenle kabızlıktan korumak için dikkatli davranmak gerekir.

Köpeklere Sindirim Sistemi Desteği

Köpeklerde kabızlık nedenleri araştırması yapıldığı gibi kabızlıktan korunma yöntemleri de araştırılmaktadır. Köpeği kabızlıktan korumak için sindirim sistemini güçlendirmek gerekmektedir. Birçok veteriner hekim köpeğin sindirim sisteminin dinlenmesi için 24 saat aç bırakılmasını önermektedir. Bu süre zarfında temiz su vermek ihmal edilmemelidir. Özellikle bağırsak iltihabı ya da tuvaleti yaparken kanama durumları söz konusuysa mama vermenin yanı sıra dışkı yumuşatıcı kullanılmalıdır.

Köpeklere prebiotik takviyeleri de sindirim sistemine faydalı olacaktır. Köpeklerde kabızlığın fark edildiği andan itibaren eğer köpekte büyük değişiklikler görünmüyorsa kabızlığın altında yatan basit bir sebep olabilir. Durum tam tersiyse eğer kesinlikle veteriner hekim kontrolüne götürülmelidir. Sürece müdahale ederken bilinçli olmak gerekir.

Haber Yorumları