Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığı ve Tedavisi

27 Kasım 2021
Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığı ve Tedavisi

Parvoviros olarak bilinen köpeklerde kanlı ishal, insanlara bulaşmayan ve köpeklere özel bir hastalıktır. Bağırsak mukozası ile alakalı bir hastalık türü olup; sindirim sisteminin tamamını kaplayan bir hastalık türüdür. Peki kanlı ishal nasıl tedavi edilir, hastalık kaç gün sürer?

Kanlı İshal Olan Köpekten İnsana Bulaşır Mı?

Köpeklerde kanlı ishal hastalığı, sindirim yolları boyunca ilerleyen ve köpeğin kanlı şekilde dışkılamasına neden olan bir rahatsızlıktır. Başlama yeri bağırsaklardır. Ani kalp yetmezliğine de neden olabilen kanlı ishal, genellikle 1,5 aylık ve 6 aylık köpeklerde görülür.

Kanlı ishal olan köpekten insana bulaşır mı konusunda; bu hastalığın diğer hayvanlara bulaşabileceği ancak insanlara ulaşmayacağı bilinmelidir. Parvoviros hastalığı daha sık olarak; Pitbull, Alman Kurdu, Doberman ve Labdador köpeklerde görülür. Başlıca belirtileri şöyledir;

 • Hafif ve kanlı ishalle başlar ve sonra şiddetli ishale döner.
 • Ateş ve karın ağrısı görülür.
 • Bulantıya bağlı olarak kusma ve halsizlik davranışları görülür.
 • İştahsızlık artar ve beslenmesi azalır. Su kaybı artar ve bitkinlik başlar.

Kanlı ishal; kanlı veya kansız dışkılama şeklinde görülebilir. Aşırı sıvı kaybının önlenmesi bu dönemde oldukça önemlidir.

Köpek Kanlı İshal Kaç Gün Sürer?

Köpeklerde kanlı ishal, DNA temelli bir virüs türüdür. Vücuttan atılması çok kolay olmayan bu virüs türü, 5- 6 ay boyunca devam edebilen ve ölümle sonuçlanabilen bir hasatlıktır.

Köpek kanlı ishal kaç gün sürer konusunda, tedaviye erken başlamanın önemi oldukça büyüktür. Tehlikeli sonuçlar ve ölüme meydan veren Parvaviros hastalığı, 6 ay boyunca devam edebilir.

Köpeklerde Kanlı İshal Nasıl Olur?

Köpeklerde kanlı ishal; sık rastlanan ve kolay şekilde yayılabilen bir virüstür. DNA virüsü sınıfından olan hastalık, köpeklerde kalp kasını doğrudan etkiler. Bağırsak epitelleri ve sindirim sistemine kolayca yayılan Parvovirus, 6 ay ile 1 yıla kadar sürebilir.

Köpeklerde kanlı ishal nasıl olur konusunda bilinmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

 • Dezenfektan ürünlere karşı oldukça dirençlidir.
 • Hızla yayılır ve kolay çoğalır,
 • Genetik değişiklik ve form değişiklikleri görülebilir.
 • Dışkılama ile bulaşı yaygınlaşır.
 • Kontamine materyaller ile bulaşması daha yaygın olarak görülür.
 • Organ ve dokulara hızlı yayılır.
 • 8 aydan küçük köpek yavrularında enteritis belirtileri görülür.
 • 12 aydan küçük yavru köpeklerde ise myokarditis belirtilerine rastlanır.
 • Kusma, kanlı veya sulu ishal oldukça şiddetlidir.
 • Kimi zaman belirti göstermeden, ani ölümlere yol açabilir
 • Halsizlik, iştahsızlık, koma, dehidrasyon belirtileri görülebilir.

Özellikle 8 aydan daha küçük yavru köpeklerde kanlı ishal görülmesi; akciğer ödemi, kalp kası ve yetmezliği hastalığı, solunum güçlüğü ve hırıltılı soluk alışına neden olur. Öksürük belirtiler arasında olup kalp hastalıklarını hızlı tetikleyen bir hasatlık türüdür.

Köpek Dışkısında Neden Kan Olur?

Köpek dışkısında neden kan olur sorusu için veteriner kontrollerinin mutlaka yapılması gerektiğiniz belirtmeliyiz. Mide iltihaplarına bağlı olarak dışkıda kan görülebilir. Bağırsak mukozası ve sindirim sistemi hastalıkları nedeniyle köpeklerin dışkısında kan görülebilir.

Kanlı ishal, köpek dışkının kanlı olmasına neden olabilir. Beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak, çeşitli enfeksiyonlar nedeniyle ya da parvavırus nedeniyle dışkılamada kısmi ya da yüksek miktarda kan görülebilir. Tekrarlaması ve uzun sürmesi halinde, ani ölümlere yol açabilir.

Kanlı ishal tedavisi oldukça zor ve özen isteyen bir hastalıktır. Virüsün inatçı olması ve form değiştirmesine bağlı olarak 1 yıla kadar canlı kaldığı görülmektedir. Patilendim.com olarak köpeklerin bakımı ve beslenmeleri, yavru köpeklerde bakım ve temizlik konularıyla sizleri destekliyoruz. Yeni ve ilk defa köpek besleyecek olanlar içinse ilanlar listemize mutlaka göz atmanızı öneriyoruz.

Haber Yorumları