Köpeklerde Kulak Kesimi

27 Kasım 2021
Köpeklerde Kulak Kesimi

Köpek severlerin köpeklerinin sağlığı için olsa da görsellikleri için de yaptırabileceği bir işlem köpeklerde kulak kesim operasyonudur.

Köpeklerde kulak kesimi sadece doğduklarından 3 ile 4 aylık olduklarında gerçekleştirilebilir. Bunun dışındaki dönemlerde operasyon önerilmemektedir.

Köpeklerde Kulak Kesimi Ne Zaman Olur?

Köpeklerde kulak kesimi bazı cinslerde gerçekleştirilebilir. Ancak her cins için uygun olmadığı gibi operasyonun sağlıklı olup olmadığı noktasında da şüpheler bulunmaktadır. Ancak olası bir kulak kesme kararında köpeğinizin sadece 3 aylık ya da 4 aylık olması gerektiğine dikkat etmelisiniz.

Köpeğinizde kulak kesme işlemi yapılıp yapılmadığına ilişkin şüphelerinizi gidermek için patilendim.com adresinden karşı irtibat numarasından bilgi almanız mümkündür.

Köpek Kulağı Kesmek Yasak Mı?

Köpeklerin herhangi bir sağlık problemi olmadığı takdirde kulaklarını kesilmesine ilişkin kapsamınla bir yasa bulunmaktadır. 5199 Sayılı Hayvan Hakları Koruma Kanunu’nun 8. maddesinde yasak açıklanmıştır. Hayvan, ev ya da süs olsun, hiçbir şekilde dış görünüşü değiştirilemez. Tedavi edici olmayan her kesim türü yasaktır. Ses teli, tırnak, diş sökülmesi, kulak ya da kuyruk kesilmesi yasaklanmıştır.

Yasaya göre keyfi olan her türlü operasyonel müdahale cezaya tabii tutulmaktadır.

Pitbull Köpeklerinin Kulakları Neden Kesilir?

Köpeklerde kulak kesimi sağlık ve güvenlik önlemli olabilir. Buna örnek olarak pitbull cinsi köpeklerin kulaklarının kesilmesi örnek gösterilebilir.

Peki neden pitbull köpeklerinin kulaklarının kesilmesi onaylanır:

  • Karşı saldırı genellikle kulaklarına gelir,
  • Saldırının önlenebilmesi için kesilebilir,
  • Saldırı ile daha fazla acı olacağı için kulakları kesilerek bu acının önüne geçilebilir.

Her ne kadar uygun olmayan bir işlem olsa da sırf can dostlarımızın sağlığı için bu işlem yapılabilmektedir. Ancak bunun için veteriner hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

Patilendim.com bünyesinde kulağı kesilmiş olan bir köpek gördüğünüz takdirde bu işlemin sağlıklı koşullarda yapılıp yapılmadığını sorabileceğiniz iletişim alanı bulunmaktadır.

Köpek Kuyruk Kesimi Neden Yapılır?

Köpeklerde kulak kesimi ile kuyruklarının kesimi benzer söylentilerden ileri gelmektedir. Köpeklerinizin sağlıklarında herhangi bir problem yoksa bu işlemlerin yapılamaması gerektiği yapıldığı takdirde yasal işlemin devreye sokulacağı önemle belirtilmelidir.

Peki köpeklerin kulakları ve kuyrukları halk arasında niçin yaygındır:

  • Kuyruk kesimi ile köpeğinizin daha iyi koşabileceği, saldırılara karşı çevik olacağı söylenmektedir,
  • Kulaklarının kesilmesi ile daha iyi duyacakları ve kurt saldırılarında yenilmeyecekleri söylenmektedir.

Tüm bunların halk arasında bir söylenti olduğu tekrar edilmeli ve köpeğinizde sağlık açısından sorun oluşturmuyorsa kulak kesimi ve kuyruk kesiminin yapılmaması gerektiğiniz altı çizilmelidir. Eğer bu işlemler yapılıyorsa da veteriner hekim gözetiminde yapılması gerektiği de belirtilmelidir.

Can dostlarımızın canının yanması ve hiçbir koşulda saldırıya uğramalarını istemeyiz. Bunun için korunan ve bakımından taviz verilmeyen yavrularınızı patilendim.com adresinde bulabilirsiniz.

Doberman Kulakları Kesilmeli Mi?

Köpekler arasında daha iri ve saldırgan olma özelliği taşıyan köpeklerde cerrahi müdahalelerle kulak kesimi ve kuyruk kısaltması yapılmaktadır. Bu cinslerden birisi de doberman cinsi köpeklerdir.

Köpeklerde kulak kesimi, kulağın dikleştirilmesi, kuyruk kesimi işlemleri doberman cinsi köpeklerde doğar doğmaz yapmaktadırlar. Bunların sebepleri şu şekildedir:

  • Kulakların daha dik durması,
  • Kulaklarında sarkan parçanın işitmeyi engellememesi,
  • Kuyruklarının dengelerini bozmalarının önüne geçilmesi şeklindedir.

Bazı ülkelerde bu tür işlemler serbest olsa da bazı ülkelerde yasaklandığını da belirtmek gerekmektedir.

Patilendim.com adresinde istediğiniz cins köpeğe ulaşabilir ve bu köpeklerde yapılmış olan müdahaleleri öğrenebilirsiniz. Böylece cinsine ve sağlık durumlarına göre köpeğinize konfor alanı oluşturma imkanına sahip olursunuz. Sağlıklı, uzun süreli can dostlarınızla vakit geçirmenin en hızlı ve güvenilir adresi patilendim.com adresidir.

Haber Yorumları