Köpeklerde Kulak Uyuzu

27 Kasım 2021
Köpeklerde Kulak Uyuzu

Can dostlarımız köpeklerimiz hayatımızın neşe kaynağı. Neşe kaynağımızın sağlıklı günlerde uzun süre bizimle beraber olabilmesi için sağlıklarına dikkat etmeliyiz. Dikkat edilmesi gereken ve dışarıdan bulaşan bir hastalık da köpeklerde kulak uyuzu olduğu görülür.

Kulak uyuzu söz konusu olduğunda doğrudan veteriner hekiminizden yardım almalısınız.

patilendim.com sizi güzel yavru köpeklerinizle buluşmanıza olanak sağlamaktadır. Bilgi almak için sadece ilanlara girmeniz ve içerikleri okumanız yeterli. Ayrıntılı bilgi için Whatsapp destek hattına mesaj atabilirsiniz.

Köpeklerde Kulak Uyuzu Nasıl Tedavi Edilir?

Can dostlarımızla sadece oyun oynamak ya da onları gezemeye çıkarmak yeterli değildir. Dostlarımızın sağlığına dikkat etmek bizim görevimizdir. Bu görevimizi yerine getirirken gözlerinden kulaklarına, patilerinden tüylerine kadar çok dikkatli olmamız gerekir.

Nasıl ki biz insanlarda hastalıklar bulaşıcı olabiliyor hayvanlarda da aynısının olduğunu unutmamalıyız. Köpeğimizi gezdirdiğimiz yerlerde oyun oynadığı diğer köpeklerden hastalık almaları çok kolaydır. Bu hastalıklardan birisi de köpeklerde kulak uyuzu olduğu bilinmektedir.

 • Köpeğimizde herhangi bir kulak kaşıntısı belirtisi gördüğümüzde doğrudan veteriner hekime danışmalıyız,
 • Kulak uyuzu teşhisi koyulduğunda verilen ilaçlar düzenli şekilde kullanılmalıdır,
 • Bu ilaçlar genelde kulak solüsyonları ve temizleme suları şeklindedir,
 • Düzenli temizlik ve bakım ile kulak uyuzundan kurtulabilir.

Köpeklerinizde sağlık konusunda endişelere yer vermeyen tek adres patilendim.com adresidir. Buradan köpeğinizin sağlığına ilişkin soruları rahatlıkla sorabilirsiniz.

Köpeklerde Kulak Uyuzu İnsana Geçer Mi?

Köpek dostlarımızdan insanlara bir zarar ancak biz onlara iyi bakmadığımızda meydana gelir. Biz dostlarımızı iyi baktığımız da onlar da mutlulukları ile yaşama sevincimizi arttıracaklardır.

Köpeklerde korkulan hastalıklardan birisi de köpeklerde kulak uyuzu. Peki bu hastalık insanlara bulaşır mı; bu hastalığın insanlara bulaşma gibi bir özelliği yoktur. Ancak evinizde başka hayvanlarınız varsa kulak uyuzu olan hayvanınızdan diğerlerini bir süreliğine korumanız gerekecektir.

patilendim.cm adresinden köpeklerinizin geçmişleri, özellikleri, nerede oldukları ve aşılarına ilişkin bilgiler öğrenmek oldukça kolay. Böylece evinizin yeni misafirleri sizlere çok daha hızlı uyum sağlayacaktır.

Kulak Uyuzu Nasıl Anlaşılır?

Can dostlarımızın rahatsızlıklarını anlayabilmek bizim elimizde. O yüzden köpeklerde kulak uyuzu anlaşılması için şu unsurlara dikkat etmeliyiz:

 • Kulaklarda meydana gelen tahriş,
 • Kulakta koyu renkli, mumsu bir görüntüsü olan akıntı,
 • Kulakların sürekli kaşınması,
 • Kulak çevresinde meydana gelen tüy dökülmeleri,
 • Kulak bölgesinde oluşan kabuksu yapı şeklindedir.

Kolaylıkla görülebilecek olan bu belirteçler köpeğinizde bulunuyorsa hiç beklemeden acilen veteriner hekiminize gidin. Böylece hastalığı tedavi etmek için zaman kaybetmemiş olursunuz.

patilendim.com adresinde köpeklerinizin özelliklerini ve sağlıklarına ilişkin bilgileri Whatsapp destek hattından öğrenebilirsiniz. Hiç çekinmeden sadece köpek dostumuzun güzel bir yuvaya gittiğinden emin olmak hepimizin elinde.

Köpeklerde Kulak İltihabına Ne İyi Gelir?

Can dostlarımız hem koku hem de işitme konusunda hassas canlılardır. Yaşamlarında büyük rol oynayan bu iki duyu organından kulaklarında farklı sorunlar görünebilir. Bu sorunlardan ilki köpeklerde kulak uyuzu diğeri ise kulak enfeksiyonudur. Kulak enfeksiyonu için öncelikle veteriner hekime gidilmelidir. Veteriner hekiminiz köpeğinizin kulak iltihabı için verdiği ilaçlar genellikle şu şekildedir:

 • Antibiyotik,
 • Kulak losyonu,
 • Temizleme solüsyonu,
 • Kulak kurutucu maddeler şeklindedir.

Köpeğinizin kulak iltihabının önüne geçilmediğinde ve kronik bir hal aldığında son çare ne yazık ki ameliyat olmaktadır.

Yavru köpeklerinizin yeni sahipleri heyecanla patilendim.com adresinde sizleri beklemekte. Üyelik için sadece mail adresiniz ve şifre oluşturmanız yeterli. Kolaylıkla yavrularınızı yeni aileleriyle buluşturabilirsiniz.

Köpeklerde Uyuz Kendiliğinden Geçer Mi?

Köpeklerimizde meydana gelen hastalıklar kendiliğinden düzelmemektedir. Özellikle uyuz hastalığı kendiliğinde düzelmediği gibi giderek rahatsızlık verebilecek hastalıklar arasındadır.

Haber Yorumları