Köpeklerde Uyuz Hastalığı

27 Kasım 2021
Köpeklerde Uyuz Hastalığı

Patilendim.com köpek bakımı, türlerine göre beslenme ve eğitimleri, köpeklerde görülen hastalıklarla ilgili blog yazılarıyla sizlere destek olmaya devam ediyor. İnsan canlısı sevimli dostları edinmek ve kolay şekilde bakımlarını gerçekleştirmek için ilanlar sayfamızı inceleyiniz. Yavru köpekler, kedi ve kuş türleriyle edinmenizi bekleyen çok özel canlılar ilanlarda yer alıyor.

Köpeklerde Uyuz Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Köpeklerde uyuz; genellikle sokak hayvanlarında görülen bir deri hastalığıdır. Bakımsızlık ve eksik beslenme, başlıca nedenleri arasında yer alıyor. Hijyen kurallarına uyulmaması ve yetersiz beslenmeden dolayı görülebilir bir hastalık türüdür.

Köpeklerde uyuz hastalığı tedavisi;

 • İlaçlı banyo ve püskürtme yöntemleriyle uygulanır,
 • Enjeksiyon ve oral yolla alınan ilaçlar, hastalığın boyutuna göre uygulanabilir.
 • Bağışıklık sistemine takviye ilaç ve ek besinler ile tedavi edilebilir.

Köpeklerde uyuz hastalığı, epidermiz tabakası ve kıl föliküllerinde oluşur. Gözle görülmesi çok mümkün olmayan aşırı minik canlıların cilt tabakasına yerleşmesi olarak bilinir. Yüksek derecede kaşıntıya neden olan uyuz hastalığı, yavru köpeklerde genellikle annelerinden geçerek oluşur.

Köpeğin Uyuz Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Köpeklerde uyuz hastalığı ve tedavisi, öncelikle teşhis edilmesiyle belirlenir. Tüy dökme, uyuzun en belirgin özellikleri arasında yer alır. Ancak pek çok cilt hastalığında tüy dökme görüldüğü için başka hastalıklarla karıştırılmamalı ve diğer belirtiler göz önünde bulundurulmalıdır.

Köpeğin uyuz olduğu nasıl anlaşılır konusunda, aşağıdaki belirtileri incelemeniz önerilir;

 • Şiddetli kaşınma ve az tüyle kaplı olan bölgelerde özellikle kızarıklıkların görülmesi,
 • Aşırı kaşımaya bağlı olarak deri üzerinde kanamaların görülmesi,
 • Tüyler arasında pullanma ve kepeklenme belirtileri,
 • Cilt tabakasının sertleşmesi ve kalınlaşması,
 • Kulak civarında akıntı görülmesi, iç kısımlarında sertlik ve oluşumlar

Köpeğin tüy renginde solma ve renginin değişmesi, uyuz hastalığı belirtileri arasındadır.

Köpeklerde Uyuz İnsana Geçer Mi?

Köpeklerde uyuz insana geçer mi konusunda; pek çok cilt hastalığında olduğu gibi evet köpeklerden insanlara uyuz geçebildiği bilinir. Bit, pire ve kene gibi ciltte oluşan dış parazit türleri, çeşitli yollarla hayvanlardan insanlara kolaylıkla geçebilen hastalıklardır.

Köpeklerde uyuz, hızla tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. İnsanlarda oluşan uyuz ise köpeklere veya diğer canlılara bulaşmaz. Köpeklerde uyuz tanısı, veteriner tarafından kontrol edilerek konulur. Bunun için doku örneği, köpekten kazıma yoluyla alınır ve incelenir.

Alınan dokularda uyuza neden olan parazitlerin görülmesi, teşhis edilmesini sağlar. Ardından uygulanacak tedavi belirlenir. İlaçlı banyo, en sık tercih edilen yöntemdir. Bir dış parazit olduğu için dıştan yıkama ve püskürtme yöntemiyle iyileştirilmesi hedef alınır. İnsanlarda uyuz iyileştirilmesi için de elma sirkesi yaygın olarak kullanılan ve antibakteriyel özelliğiyle tercih edilen bir maddedir.

Uyuz Hastalığına Ne İyi Gelir?

Uyuz hastalığına ne iyi gelir konusunda ilaç ve merhemler, doktor kontrolünde uygulanmalıdır. Genellikle serumlar, ilk aşamalarda ve aşırı kaşıntının geçirilmesinde oldukça etkili olur.

Köpeklerde uyuz hastalığına ne iyi gelir konusunda ise bağışıklık sisteminin desteklenmesi oldukça önemli bir konudur. Köpeklerin bakımında;

 • Tüylerinin sürekli ve düzenli olarak taranması, derinin tımar edilmesi önemlidir.
 • Deri hastalıklarının önlenmesi için temizlik ve bakımlarının düzenli olarak yapılmasında fayda vardır.
 • Köpeklerin sık yıkanmalarına gerek yoktur. Ayrıca gereğinden fazla yıkamak, cilt yapılarının bozulmasına ve hastalıkların baş göstermesine neden olabilir.
 • Beslenme alışkanlıklarını vitamin ve mineral takviyeleriyle desteklemeniz önemlidir.
 • Bağışıklık artırıcı ek gıda ve takviyelerle her mevsim sağlıklı gelişimini, yaşamasını destekleyebilirsiniz.

Köpeklerde uyuz tedavisi konusunda profesyonel destek almanız ve veterinere başvurmanız, doku incelemesi ve teşhis ile önem kazanır. Düzenli bakımlarını ihmal etmeyin.

Haber Yorumları