Köpeklerin Mama Tercihleri

29 Kasım 2021
Köpeklerin Mama Tercihleri

Köpeklerin mama tercihleri, köpek sahiplenildiği andan itibaren bilinmesi gereken bir konudur. Köpek maması alırken hangisi alınmalıdır? Nelere dikkat edilmelidir bilmek gerekir. Köpeğin cinsine, yaşına göre mama alınmalıdır. Mamalar kalite ve fiyat çeşitliliğine göre değişiklik gösterir. Mamalar içerisinde besin ve vitaminler barındırmaktadır. Köpek sahipleri kaliteli ve besin değeri yüksek olan mama türlerinden bütçelerine uygun olan mamayı satın alabilirler. Özellikle yavru köpeklerin mama seçimlerine daha fazla hassasiyet göstermek gerekmektedir.

Köpeklerde mama tercihleri yapılırken özellikle yavru köpeklerde 1 ile 1,5 yaşına kadar ne kadar iyi beslenirse bağışıklığı o kadar iyi gelişir. İyi beslenen yavru köpekler hastalanmadan sindirim problemleri çekmeden uzun yıllar boyunca sağlıklı bir şekilde yaşarlar. Beslenmeye dikkat edilmesi köpeğin sağlığı, keyfi ve enerjisi açısından önemlidir.

Köpeklerde Mama Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Köpeklerde mama tercihleri yaparken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Kullanılan mamanın kalitesi çok önemlidir. Her mama farklı özellikte ve kalitede üretilmektedir ve belirli bir doyuruculuk oranı vardır. Beslenme uzmanları köpeklerin ağırlığına göre mama miktarının ölçeklendirilmesi gerektiğini belirtmektedirler. Bu nedenle köpeğin ağırlığına ve mamanın doyuruculuk özelliğine göre beslenme yapılmalıdır.

Köpeklerde mama tercihleri hakkında ırk özelliklerine göre de değişiklik göstermektedir. Örneğin etçil ırklar belirli bir besin aldığı zaman uzun süre açlık hissetmezler. Fakat direk olarak et verilmesi de bazen sindirim problemleri ve etin yağlılık orandan kaynaklanan ishal problemine neden olabilir. Etçil köpek türlerine bu nedenler et içerikli mamalar belirli aralıklarla miktara dikkat ederek 2 kez verilebilir. Aynı durum diğer köpek ırklarının beslenme genetiğine uygun olarak düzenlenebilir. Beslenme ve mama düzeni doğru yapılmadığı takdirde köpeklerde sindirim problemleri görülebilir.

 Köpekleri Mamaya Yemeye Alıştırmak

Köpeklerde mama tercihleri yapılırken tüy özellikleri, diş yapıları, sindirim problemleri, deri özellikleri, yaşı ve ırk özellikleri önemli detaylardır. Mama alınacağı zaman köpeğe ait bu özelliklere göre tercih yapılırsa hiçbir problemle karşılaşılmaz. Köpeğe uygun mama seçimi yapıldıktan sonra köpeğin mamayı reddetmeden yemesi de önemlidir. Birçok köpek mama yemek yerine sahibinin yediği yiyeceklere daha meraklıdır.

İnsan yiyecekleri köpeklere içerisinde bulunan baharat, yağ, salça ve şekerden dolayı ağır gelebilir. Yemek merakı olan köpekler bunun farkına varamadığı için daha sonrasında hastalanabilirler. Bu nedenle köpek sahiplerinin köpeği mamaya alıştırmaları gerekmektedir. Mamaya yemeyi reddeden köpeğe mamayı daha lezzetli bir hale getirerek alıştırmalar yapılabilir. Mamaya yağsız et suyu katmak, ılık suyla ıslatmak, belirli bir saat köpeğin acıkmasını sağlamak köpeği mamaya alıştırma yöntemleri arasındadır. Köpekler mamaya alıştırılırken sahiplerin sabırlı ve tutarlı davranmaları gerekmektedir. Köpeklerin çok sevdiği insan yiyecekleri köpeğe gösterilmeden yenmelidir.

Köpekler de Mamadan Kaynaklanan Sorunlar

Köpeklerde mama tercihi yaparken dikkat edilmesi gereken ayrıntılar yukarda belirtiğimiz gibidir. Her bütçeye uygun mama markaları vardır fakat ucuz ve kalitesiz mamalar köpeklere yaramadığı gibi son derece kaliteli ve pahalı mamalarda köpeğe iyi gelmeyebilir. Köpeklerde mamanın yaramadığı iyi bir gözlem yaparak fark edilebilir. Köpekte mamayı yedikten sonra keyifsiz tutumlar, ishal, kabızlık, kıvranma ve daha birçok davranışlar mamanın yaramadığının göstergesidir. Köpeğe yaramayan mamayı kullanmaya devam edilirse sindirim problemleri, mide ve bağırsak rahatsızlıkları meydana gelir.

 Eğer ciddi bir sorun görüldüğü zaman mama değişikliği yapmadan önce veterinere gidilmesi gerek. Köpek sahiplerinin seçtiği mamalar bazen köpeğe iyi gelmediği için herhangi bir soruna neden olmayan mamalar kullanılmaya başlanmalıdır. Köpeklerde mama tercihleri ve beslenme kalitesi köpeğin yaşamsal önemi için oldukça mühimdir

Haber Yorumları