Köpeklerin Uyku Düzeni Nasıldır?

29 Kasım 2021
Köpeklerin Uyku Düzeni Nasıldır?

Köpeklerin uyku düzeni nasıldır? Her insanda farklılık gösteren uyku düzeni köpeklerde de farklılık göstermektedir.  Köpeklerin uyumaya olan ihtiyaçları diğer canlılara oranla daha yüksektir. Bu nedenle yeterli ve düzenli uyumaları gerekir. Bilindiği üzere insanlarda da uzmanların belirttiği saatlerde ve miktarlarda uyumak gerekmektedir. Tıpkı insanlar gibi uyku düzeni köpeklerde de oldukça önemlidir. Köpeklerde uyku düzeni her tür ve yaşta farklılık göstermektedir. Yetişin köpeklerde günlük uyuma süresi ortalama 10- 15 saattir.

Köpeklerin uyku düzeni nasıl olmalıdır? Keyfi yerinde, eğlenceli ve oyunlar oynayan bir dost için yeterli uyku şartlarının ona sağlanması gerekir. Eğer köpek ortalama uyuma süresinden daha az uyuyorsa gündüz oyunlar oynayarak yormak gece deliksiz uyumasını sağlayacaktır. Köpeklerde fiziksel bir sorun yoksa ve sahibiyle yeterince oynamışsa günlük uyku düzenini ve miktarını sorunsuz bir şekilde sürdürülür.

Köpekler Neden Uyumaz?

Köpeklerin uyku düzeni nasıl olmalıdır? Köpeklerin uyku düzeni sürekli ve yeterli miktarda olmalıdır. Eğer köpekler uyumuyorsa;

  • Fiziksel sorunlar
  • Güvensizlik
  • Geçmişte yaşanan psikolojik etmenler
  • Günlük enerjisini atamaması
  • Sahibinden ilgi görmemesi
  • Yeni sahibine alışma süreci
  • Yeni yerine alışma süreci
  • Açlık ve susuzluk gibi birçok nedene bağlı uyku problemleri görülebilir.

Köpeklerin uyku düzeni nasıl olmalıdır? Uykusuzluğa neden olacak tüm sorunlar ortadan kaldırılarak köpeğin huzurla uykuya dalması sağlanabilir. Sebepsiz olarak uyumayan köpeklerde fark edilmeyen rahatsızlıklar olabilir. Sürekli olarak uyku problemlerinin görülmesi normal değildir. Çünkü köpekler insanlara oranla iki kat fazla uykuya ihtiyaç duyarlar. Uzun süre düzene sokulmayan uyuma problemleri için veterinerlerden destek alınabilir. Köpeklerde uykusuzluk probleminin sürekli ertelenmemesi ve kısa sürede düzene sokulması gerekir.

Köpekler Neden Sürekli Uyur?

Köpeklerin uyku düzeni nasıl olmalıdır? Köpekler insanlardan daha fazla uykuya ihtiyaç duyarlar. Eğer hiçbir sorun yokken köpek sürekli uyuyorsa, keyifli oyunlar oynanmaya başlanabilir ve yürüyüşler yapılabilir. Köpekler insanlara oranla çok daha fazla sıkılgan canlılar oldukları için kendilerini uykuya verebilirler. Köpeğin 15 saatten fazla uyuması klinik ortamda incelenmesi gereken bir problemin varlığını da işaret edebilir. Sahibiyle keyifli oyunlar oynayan, enerjisini atan bir köpek 15 saatten fazla süre de uyumayacaktır.

Köpeklerin uyku düzeni nasıl olmalıdır? Köpeklerin uyku düzeni eğer köpekte fizyolojik ya da psikolojik bir neden yoksa kısa sürede düzene sokulabilir. Gece uyuması istene köpek gün boyu gezdirilerek ve oyunlar oynatılarak geceye yorgun düşüp uyuması sağlanabilir. Gün içerisinde de uykuya dalmasını kolaylaştıracak müzikler ve dokunuşlar ile köpek uyumaya alıştırılabilir. Bu sayede sahibinin istediği saatte uyuyan köpekler olur.

Uyku Düzeni Olmayan Köpekler

Köpeklerin uyku düzeni nasıl olmalıdır? İnsanların zihin ve beden sağlığı için uykunun düzeni ve yeterliliği oldukça fazladır. Uykunun yetersiz olması insanlarda günlük hayata uyumsuzluk ve algılama problemlerine neden olmaktadır.  Dünyadaki tüm canlıların yeterince dinlenmeye ve uyumaya ihtiyaçları vardır. Uyku düzeni tüm canlılarda olduğu gibi köpeklerde de büyük öneme sahiptir. Köpekler, uykuyu çok seven hem enerjik hem de uykucu canlılar arasındadır.

Fakat düzensiz, yetersiz ve çok fazla uyuyan köpeklerde canlılık, enerjiklik, sevimlilik ve uyumsuzluk sorunları görülmektedir. Yeterince uyumayan köpekler agresif ve saldırgan tutumlar sergileyebilir. Çok fazla uyuyan köpekler de bedensel enerjilerini kaybetmiş bir şekilde görülebilir.

Köpeklerin uyku düzeni nasıl olmalıdır? Köpek sahipleri köpeklerinin cinsine, türüne, ırkına ve yaşına göre uyku düzeni oluşturmalıdır. Bu düzeni rayına oturtmak eğitilme yeteneği olan bu canlılarda kişiyi zorlamayacaktır. Sabırlı, kararlı ve sürekli tutumlarla köpekler kısa sürede uyku düzenine hazır olurlar.

Haber Yorumları