Sağır Kedi Bakımı

22 Aralık 2021
Sağır Kedi Bakımı

Sokakta ya da herhangi bir yerde kedi gördüğünüzde, sizin ona söylediklerinizee tepki vermemesi sağır olduğunu bir göstergesidir.

 • Sağır kedi bakımı, normal kedi bakımına göre ekstra olarak incelik gerektiriyor.
 • Kedinizin ihtiyaç duyduğu her türlü hassasiyeti gösterirken, aynı zamanda onun sağır olduğunu bilip buna doğru bir yaklaşım gerçekleştirmelisiniz.

Sağır Kedi İle Nasıl Anlaşılır?

Bir kedinin sağır olup olmadığını anlamak için çeşitli hareketler yapabilirsiniz.

 • Kedinizin yanında yüksek sesler çıkartmanız gerekiyor. Çıkarmış olduğunuz bu seslere ne doğrultuda tepki veriyor, bunları kontrol etmelisiniz.
 • Hiç tepki vermemesi ya da kedinizin yakınına bir şeyler fırlattığınızda korkması, sağır olup olmadığının göstergesidir.
 • Kediniz onunla yüksek sesle konuşurken veya etrafına bir şeyler fırlatıldığında korktuysa, bu durumda yüksek sesle miyavlar. Yüksek sesle miyavlaması da sağır olduğunun anlaşılması için yeterlidir.

Sağır kedi bakımı ile ilgili detayların her birini, dilerseniz veteriner hekimle irtibata geçtiğinizde öğrenebilirsiniz. Dilerseniz de kişisel olarak evde kendiniz, kedinizin bakımını üstlenmelisiniz.

Sağır Kedilere Nasıl Davranılmalı?

Sağır kedi bakımı esnasında, kesinlikle onlara yaklaşımınız önemlidir. Normal kedilere yaklaştığınız gibi dokunmak, onlarla konuşmak yeterli değildir.

İşitemedikleri için yaklaşımları sonrasında çok kolay irkilebilirler. Bu da her hareketinizden korktuklarını gösterir.

Bir anda okşamak, bir anda ona doğru yaklaşmak doğru değildir.

Onları sevmek istediğinizde, ilk olarak sizi fark edebilecekleri bir ortamda bulunmalısınız.

 • Çeşitli titreşimler yaratmanız gerekiyor. Kediniz sizi gördükten sonra ona doğru yaklaşıp sevebilirsiniz, dokunabilirsiniz.
 • Onunla sizi fark ettikten sonra iletişime geçmeniz daha doğru olur. Aksi takdirde çok korkması mümkün. Onu korkutmadan yaklaşmak gerekiyor.

Hangi Kediler Sağır Olur?

Genel olarak toplumda bilinen beyaz tüylü kediler, sağır olmaya yatkın kedilerdir. Bunların genetik olarak türlerinde, sağırlık mevcuttur.

Sağ kulak ya da sol kulakta sağırlık olabilir!

Her ikisinde de işitme kaybının olması mümkün.

 • Sağ kulakta sağırlık olduğu takdirde sağ kulak üzerine yatan kediler, duymayabilir. Bu durum sol kulak içinde geçerli.
 • Türkiye'de Van ve Ankara kedisi, beyaz tüyleri ile bulunan kedi ırklarıdır. Bu sağırlık, kedilerin ırksal bir özelliğinde mevcuttur fakat istisna gösterebilir. Net bir durum söylenemez. 

Yavru Kedilerin Kulakları Ne Zaman Duyar?

Yavru kedilerin kulakları doğumundan, yaklaşık 5 ila 8 günler arasında duymaya başlar. 2 haftadan sonra ise gözleri tamamen açılır ve çevresel faktörleri görürler. Fakat yavru kediniz, sağır kedi ırkından geliyorsa kulakları işitmez.

 • Sağır kedi bakımı, beslenmeden tuvalet ihtiyacına kadar sahibi tarafından dikkate alınması gereken bir bakımı gerektiriyor. Bu yüzden gelişiminde, normal kedilerde davrandığınız gibi değildir.
 • Sağır kedilere davranırken onların işitme kaybı yaşadığını ve sizin tepkilerinize yanıt veremeyeceğini bilmelisiniz. Fark edilir olmanız, onlar için önemlidir. Yani daha net bir şekilde ifade edilmesi gerekirse, kedinizin sizi gördüğü alanlarda iletişimde olup buna göre ihtiyaçlarını gidermelisiniz. 

Sağır kediler bakımları gelince, bir sahibe kesinlikle ihtiyaç duymaktadır.

Sizde ev içerisinde ya da bulunduğunuz alanda yaşamınıza eşlik edecek bir dost aradığınızda patilendim.com web sitemiz bünyesindeki kedi ilanlarını inceleyebilirsiniz.

Haber Yorumları