Sütten Kesilmemiş Yavru Köpek Bakımı

24 Kasım 2021
Sütten Kesilmemiş Yavru Köpek Bakımı

Sütten kesilmemiş yavru köpek bakımı, anne sütüyle beslenilmeli ve diğer yavru köpeklerden ayırılmamalıdır. Ancak çeşitli durumlarda annesinden ayrıysa, ilk haftalarda görülen hastalıklara yakalanmaması ve hayatta kalması için hem bakımı hem beslenmesi özenle yapılmalıdır.

Sütten Kesilmiş Yavru Köpek Nasıl Beslenir?

Sütten kesilmemiş yavru köpek bakımı veya sütten kesilen yavruların bakımında, özel üretim gıdaları vermek en doğrusudur. Köpek sütü olarak bilinen özel üretim gıdaların yanı sıra ideal miktarlarda besin takviyesi yapmak önemlidir.

Sütten kesilmiş yavru köpek beslenmesi için yaşına bağlı olarak periyotlar uygulanmalıdır. Yeni doğan yavrular ikişer saat arayla, biberonla beslenirler. İlk 3- 4 hafta boyunca 2- 3 saatte bir özel süt ile beslemek, onun sağlıklı gelişimi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi için önemlidir.

Sütten Kesilmemiş Yavru Köpek Ne Yer?

Sütten kesilmemiş yavru köpek bakımı ve beslenmesi; herpes, parvo ve distemper gibi hastalıkların görülmemesi ve hayatta kalmaları için özenle yapılmalıdır. Anne sütüyle beslenemeyen yavru köpeklerde sadece özel katıkların verilmesi uygundur. Veteriner hekim ya da pet shoplardan temin edeceğiniz, köpekler için üretilen sütleri kullanmanız gerekiyor.

Sütten kesilmemiş yavru köpek ne yer konusunda ise süt tozu karışımlarıyla desteklenmesi gerekir. Erişkin olduğunda et ürünleri, balık, pirinç, muz ve marul gibi besinler tüketmesinde sakınca yoktur.

1 Haftalık Yavru Köpek Nasıl Beslenir?

1 haftalık yavru köpeklerde beslenme; kolostrum ihtiyacını karşılayacak şekilde olmalıdır. Anne sütünde bulunan kolostrum maddesi, büyüme faktörlerini ve antikorları içerir. 8- 12 hafta boyunca anne ve kardeş köpeklerden ayırılmamalıdırlar.

Sütten kesilmemiş yavru köpek bakımı hakkında bilmeniz gerekenler;

 • Anne sütü almadan biberonla beslenen yavru köpekler, kolostrum alamadıkları için hastalıklara karşı dirençsizdirler.
 • Yeni doğan köpekler gözleri ve kulakları kapalı şekilde yaşama başlarlar.
 • Göremez, duyamaz, yürüyemezler ve dişleri yoktur.
 • Köpek mamaları ilk haftalarda kesinlikle verilmemelidir. Doğrudan sindirim problemleri yaratır.
 • İlk haftalarında günün 22 saatin uykuda geçirirler.

Yeni doğan köpeklerin sıcak bir kutuda olması, ısıtma lambası ve battaniye ile ideal şartların oluşturması önemlidir.

1 Aylık Yavru Köpeğe Süt Verilir mi?

Veteriner hekim tarafından farklı bir beslenme şekli önerilmediği takdirde, köpek maması kesinlikle verilmemelidir. Özellikle ilk 4 hafta boyunca köpekler için üretilen sütlerle desteklenmeli, her 2-3 saatte bir biberonla beslenilmelidirler.

1 aylık yavru köpeğe süt verme konusunda; piyasadaki sütlerin sindirim sorunları oluşturacağı belirtilir. İnek sütü ilk 1 aylık periyotta uygun değildir. Ancak 12 hafta sonunda farklı gıdalarla beslenmesi desteklenebilir.

Yavru köpeklerin yememesi gerekenler konusunda bilgi sahibi olmanızda fayda vardır. Ölümcül sonuçlara neden olabilecek tehlikeli besinler şu şekildedir;

 • İçeriğindeki persin adı verilen toksin madde ile avakado, köpeklerin yememesi gereken besinler arasındadır.
 • Şeker, çiklet ve çeşitli pişmiş ürünler içerisinde bulunan ksilitol maddesi köpekler için tehlikeli bir şeker alkolüdür.
 • Kadein oranlarıyla kahve ve çay, köpeklere zarar verebilecek besinler arasındadır.
 • Böbrek yetersizliği ve ölüme neden olabilecek kuru üzün, köpekler için toksik olabilecek niteliktedir.
 • Uyarıcı kimyasallar, teobromin ve kafein bakımından yüksek oranlara sahip olan çikolata, köpeklerin tüketmesi halinde; dehidrasyon, kusma, ishal gibi sorunlara neden olur.
 • Tuz tüketmeleri de su yoksunluğuna, tuz zehirlenmesine yol açarak hayatlarının sona ermesine neden olabilir.

1 aylık köpekler ve tüm köpeklerde alkol, maya hamuru son derece tehlikelidir. Boya ve içerikli ürünler, parfüm, gargara, alkollü içecekler ve temizlik ürünleriyle temasları önlenmelidir. Tüketmeleri halinde ölüme yol açacak sorunlarla karşılaşabilirler.

Haber Yorumları