Tekir Kedi Bakımı

2 Aralık 2021
Tekir Kedi Bakımı

İnsan oğlunun dünden bugüne süregelen evcil dostları arasında kediler de başı çekmektedir. Birçok cins, renk ve boyutlarda olabilen kediler, ülkemizde de oldukça yaygındır. Özellikle sokaklarda görebileceğiniz ve tekir olarak adlandırılan, neredeyse her köşe başında kolaylıkla bulunabilen kedi cinsleri de bunlardan biridir. Tekir kediler aslında tek bir cins değildir. Birçok cinsin zaman içinde birleşip üremesiyle meydana gelmişlerdir. Bu nedenle pek çok farklı renk ve desende bulunabilirler. Pati severler olarak sizler de bu tüylü dostlarımıza kucak açmak istiyor ve Tekir Kedi Bakımı hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Evde Tekir Kedi Bakımı

Tekir Kedi Bakımı ya da spesifik olarak evde tekir kedi bakımı aklınıza geldiğinde düşünmeniz gereken ilk şey ne kadar sabırlı olduğunuzdur. Bu cins oldukça hareketli, oyuncu ve çevresinde olup bitene karşı hiç bitmeyen bir merak içindedir. Bu nedenle ev içerisinde yaramazlıklar yapıp evdeki her şeyi keşfetmek isteyeceklerdir. Aslında yaygın bir kedi davranışı olan bu merak ve keşfetme içgüdüsü tüm kedilerin ortak özelliğidir. Sadece bazı kedi cinsleri bunu çok daha belirgin şekilde gösterirken diğerleri daha uysal ve sakin olabilir. Hareketlilikleri konusunda endişe sahibi değilseniz ve kediniz uzun saatler boyu evde tek başına kalmayacaksa, evde tekir bakımı diğer pek çok kediden farksızdır.

Tekir Kedi Bakımı Zor Mu

Tekir Kedi Bakımı konusunda endişeleriniz varsa bir kenara atabilirsiniz. Çünkü bu kediler onlara evinizi açtığınız ilk günden itibaren sizin en yakın dostunuz olacak ve sevgileri, sadakatleri ile içinizi ısıtacaklardır. Tekir kediler, kedi severlerin de bildiği gibi hareketlidirler. Evde bakımı zor olmasa da emek istemektedir. Görece sakin ve uysal kedilere göre evde yalnız bırakıldıklarında daha yaramaz olabilirler. Fakat bu durum sizleri vazgeçirmesin. Bu tüm kedilerin doğasında olan içgüdüsel bir davranıştır.

Tekir Kedi Ne Yer

Tekir Kedi Bakımı ve kedinizin ihtiyaçları göz önüne alındığında aklınıza gelecek ilk şey kedinizin beslenmesi olacaktır. Kediler özel durumlar ya da diyetler dışında genellikle benzer şekilde beslenmektedir. Tekir kedinizin yaşı, kilosu ve aktivite süreleri beslenmesini etkilemektedir. Kedinize ihtiyaçlarına uygun, yüksek protein içeren mamalar almalı ve kedinizi az az, sık sık olacak şekilde beslemeye dikkat etmelisiniz. Normal mamaların ek olarak özel durumları, hastalıkları ya da diyetlerine takviye olacak gıdalar kullanabilirsiniz. Bunun yanında çok fazla tavsiye edilmese de et, balık, tavuk ya da yumurta gibi protein içeren besinler verilebilir.

Tekir Kedisinin Özellikleri Nelerdir

Tekir kediniz diğer pek çok cins gibi belirgin, kalıtsal özelliklere sahip değildir. Çünkü bu kediler farklı birçok cinsin bir araya gelmesiyle ve üremesiyle ortaya çıkmıştır. Tek tip tüy rengi, yapısı ya da tüy uzunluğu gözlemlenmeyen tekir kediler pek çok farklı renk, desen ve tüy uzunluğuna sahip olabilirler. Diğer türlerle kıyaslandığında tekir kediler oldukça hareketlidirler. Bu nedenle evde beslenirken size bazı zorluklar çıkarabilirler.

Bir Kedinin Tekir Olduğunu Nasıl Anlarsınız

Pati dostları olarak kedileri çok seviyor ve siz de bir kedi sahibi olmak istiyor olabilirsiniz. Peki kedinize yeni evinizi açtığınızda onun ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabilmek için hangi cins olduğunu nasıl anlarsınız? Cins kediler genellikle belirgin ırk özellikleri taşırlar. Bu özellikler oldukça baskın ve dışarıdan gözlemlenebilen özelliklerdir. Bu nedenle özellikle popüler kedi cinslerini çıplak gözle ayırt etmek oldukça kolaydır. Eğer kediniz bu popüler ve ırksal özellikler taşıyan cins kedilere benzemiyor ise kedinizin tekir kedi olma ihtimali yüksektir. Çünkü tekir kediler çok farklı kürklere ve fiziksel özelliklere sahip olabilirler.

Haber Yorumları