Terrier Köpek Bakımı

24 Kasım 2021
Terrier Köpek Bakımı

Canlı, enerjik ve cesur bir ırk olarak bilinen Terrier köpekler, küçük sınıflara dahildir. Airedale cins terrierler bu sınıfın en büyük türü olarak bilinir. Britanya kökenli Terrier köpek bakımı, oldukça kolay ve eğitime açıktır. Evde beslenmeye uygun olan terrier cinsleri; kontrol amaçlı olarak tavşan ve tilkileri zapt için ortaya çıkmış türler olarak bilinirler.

Terrier Köpek Tüy Döker mi?

Evde Terrier köpek bakımı için öncelikle bu cinsin özelliklerini bilmenizde fayda vardır. 13 ila 16 yıl ortalama yaşam süreleri bulunan köpekler, Jack Russell türlerinde 25 ila 38 cm boya sahiptirler. Bull terrier türlerinde ise boy uzunlukları 45- 55 santime kadar varabilir.

 • Kütleleri; Jack Russell türlerinde 6 ile 8 kilogram arasında, Bull cinslerinde 22 ila 38 kg’a kadar çıkar.
 • Uzunlukları açısından değerlendirildiklerinde İskoçlar 28 cm ve Casky türleri 43 santime kadar oran verir.
 • Hiperaktif ve oldukça canlıdırlar.

Hafif kıvrımlı ve düz tüyleri uzundur. Yüzlerini de kaplayan bir tüy yapısına sahip olan terrierler neredeyse hiç tüy dökmezler. Evde bakımı kolay köpekler sınıfında yer alan bu cinslerden özellikle Maltese teriyerler, alerjisi olanlar için ideal türler olarak bilinir.

Terrier Çok Havlar mı?

Evde terrier köpek bakımı, verilen ilk eğitimin önemini yansıtır. Yavru köpek bakımı ve ilk aylardan başlayan eğitimlerini doğru şekilde uyguladığınızda hem daha az havla hem sorumluluklarını yerine getirir. Apartmanda yaşamaya uygun köpek türleri arasında yer alır.

Terrier çok havlar mı konusunda, bu cinslerin havlamaya biraz yatkın olduklarını belirtmekte fayda vardır. İnce sesleriyle kesik havlamaları oldukça meşhurdur. Havlama eğilimi olan köpek cinsleri arasında;

İle Pekinez, Minyatür Poodle ve Toy Poodle türleri yer alıyor.

Terrier Cins Köpeğe Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Apartmanda terrier köpek bakımı konusunda Patilendim.com olarak bilgi makalelerimizle destek olmaya devam edeceğiz. Terrier ilanlarından en sevimli canlıları görebilir, güvenle bakımlarını üstlenebilirsiniz. İhtiyacınız olan bilgilere ise bloglarımızdan kolaylıkla erişebilirsiniz.

Terrier cins köpeğe tuvalet eğitimi için;

 • Beslenme alışkanlıklarını düzenleyin. Her gün aynı saatlerde mama ve su verin.
 • Tuvalet molaları için yürüyüşe çıkın ve yürüyüşleri sadece tuvalet için yapmayın.
 • Alan belirlemek, alışkanlık edinilmesi için önemlidir. Alanı komutlandırın. Tuvaletini yapması için komut verin.
 • İltifat etmeyi unutmayın ve ödüllendirerek destekleyin.
 • Eve dönüş programını, tuvaletini yaptıktan hemen sonra yapmayın.

Köpeğinizin çevresini tanımasını sağlayın. Tuvalet alanı belirlemesine ve her gün düzenli saatlerde tuvalete çıkması gerektiğini öğretin.

Terrier Köpek Nelerden Hoşlanır?

Terrier köpeklerle ilgilenmek, her canlıda olduğu gibi işe yarar. Yürüyüşlere çıkmak, hayvanların doğası gereği bir ihtiyaçtır. Temiz hava almak, bacaklarının açılması için uzun uzadıya yürümek onlara iyi gelecektir. Özellikle çıkış özellikleriyle bu ırklar manevra kabiliyeti olan, sağa- sola zıplamayı seven köpeklerdir. Uygun alanlarda bağını çözerek özgürce hareket etmesini sağlayın.

Evde terrier beslemek, onlarla oynamanız ve ilgi göstermenizle daha ideal hale gelir. Özellikle Maltese teriyerler;

 • Başka köpet türleriyle oynamayı çok severler.
 • Dost canlısı, enerjik ve fakat çocukları çok sevmezler,
 • Aşırı ilgi gösterildiğinde kıskançlık duygusuna bürünebilir ve sahiplerini kıskanabilirler.
 • Sahiplenici, fazla havlamayan, sakin ve fazla tüy dökmeyen canlılardır.

Teriyer köpekler nelerden hoşlanır konusunda, ırklarına göre değerlendirme yapmanız önerilir. Sevgi ve ilginizi eksik etmeden, eğitimlerini vermeli ve düzenli alışkanlıklarını edindirmek için istikrarlı olmanız önerilir. Bakım ve temizliğine ayrıca özen gösteriniz.

Haber Yorumları