Uzun Tüylü Kedi Bakımı

23 Aralık 2021
Uzun Tüylü Kedi Bakımı

İpeksi ve uzun tüylere sahip uzun tüylü kediler, muhteşem güzelliği ile herkesi kendisine hayran bırakır.

  • Yumuşacık uzun tüyler, bakımlı ve parlak olduğu takdirde daha fazla dikkat çekmektedir.

Peki, uzun tüylü kedi bakımı nasıl yapılmalıdır ve püf noktaları nelerdir? 

Uzun Tüylü Kediler Nasıl Taranır?

Uzun tüylü kedi bakımı yaparken, kedilerinizin tüylerine uygun bir tarak kullanmalısınız.

Kedilerin taranmaktan en çok hoşlandığı bölgeler; Çenesi ve başıdır. Bu bölgelerde zarar görmeyecek taraklar kullanmakta fayda var.

  • Aşırı sert taraklar tüyleri çekiştirdiği için kedinizin canını acıtır. Bu yüzden daha orta sertlikte bir tarak uygun olur.
  • Uzun tüylü kediler için özel olarak üretilmiş taraklar bulunmaktadır. Bunları satın alabilirsiniz.
  • Uzun tüylü kedilerin çene ve baş bölgesinden başlayarak diğer bölgelerini taramalısınız. Keçeleşmiş yerlerde biraz daha nazik bir şekilde taramanız, doğru olur. Bu bölümlerin uçları körelmişse, bir makasla kısaltmak önerilir. 

Kedi Tüyü Nasıl Parlak Olur?

Kedi sahiplerinin kedileri için en çok istediği; Parlak tüylere sahip olmasıdır.

Uzun tüylü kedi bakımı içerisinde de tüyleri düzenli olarak fırçalamak ekstra olarak parlaklık katar.

  • Ölü tüyler temizlenir ve daha canlı, parlak görünmesi sağlanır.
  • Kedilerde tüy bakımı, birçok faydası ile bulunuyor. Hem canlı ve parlak görünmesini sağladığı gibi hem de kedinizin tüylerini taradığınız da gözeneklerin tıkanmasını da önlemiş olursunuz.
  • Derisindeki gözenekler tıkanmadığında daha sağlıklı bir deri yapısına sahip olur. Fakat tıkalı gözenekler, istenmeyen hastalıkları beraberinde getirir.

Uzun Tüylü Kediler Tıraş Edilmeli Mi?

Uzun tüylü kedi bakımı için tıraş, genel olarak yaz aylarında tercih edilir. Yaz aylarında mevsimsel olarak aşırı tüy dökümü başlar. Bu kış ayına doğru azalır. Bu yüzden tüy değişim zamanı öncesinde uzun tüylü kediler, ev içerisinde çok fazla tüy dökebilir. Bunun önceden önüne geçmek istediğinizde tıraş etmeniz tavsiye edilir.

  • Tercihen kendiniz, tercihan bir veteriner hekime giderek uzun tüylü kedilerinizi tıraş ettirebilirsiniz. Yaz aylarında tıraş edilmesi hem tüy dökülme problemini çözdüğü gibi hem de kedinizin daha rahat hareket etmesine neden olur.

Uzun Tüylü Kediler Tüy Döker Mi?

Uzun tüylü ya da kısa tüylü fark etmeden, her kedi cinsi mevsimsel olarak tüy dökmektedir. Burada tüy değişimi yaşanır.

Tüy değişimi yaşandığında ise; Eski tüyler dökülür. Ardından yavaş yavaş yenileri gelmeye başlar. Fakat en fazla tüy dökülme sorunu uzun tüylü kedilerde gerçekleşmektedir. Bu yüzden uzun tüylü kedi bakımı bu konuda devreye giriyor.

  • Uzun tüylü kedi bakımında tüylerinin daha parlak, daha canlı ve daha sağlıklı olması için gerekli ürünleri doğru bir şekilde kullanmalısınız.
  • Uzun tüylü kedilerin olanından fazla tüy dökümünü engellemek için beslenme, bakım, tıraş gibi unsurlara öncelik vermelisiniz. Böylelikle bu sorun minimuma iner. 

Kendiniz için yakın bir can yoldaşı aradığınızda patilendim.com web sitemizdeki ilanlara göz atabilirsiniz. İlanlarımız kedi veya köpek ırklarına göre değişkenlik gözetir

Haber Yorumları