Yavru Kedi Bakımı

27 Kasım 2021
Yavru Kedi Bakımı

Yavru kediler minik patileri, tüylü göbekleri ve yumuşacık tüyleriyle herkesi mest etmeyi başarmış, kalpleri ısıtan narin canlılardır. Siz de evinize neşe katacak minik bir yavru istiyorsanız sitemizdeki ilanlara göz atarak detaylı bilgi edinebilirsiniz. Yavru kedi bakımı; bakımı emek ve özveri isteyen yavru kediler için uzman bilgisine ve ihtiyaçlarına yönelik malzemelere ihtiyacınız olacaktır.

Yavru Kediye Nasıl Bakılmalıdır

Yavru kediler detaylı bakıma ihtiyaç duymaktadır ve bu bakım sadece beslenme, barınma gibi temel ihtiyaçları değil aynı zamanda tüylü dostunuzun sevgi ve ilgi ihtiyacını da karşılamalıdır. Yavru kedi bakımında dikkat etmeniz gereken önemli hususlar şunlardır;

 • Yavru kedinizin temizliğini düzenli olarak yapmalısınız. Kulak içlerini de kapsayan bu detaylı temizlik yavrunun sağlığını korumak açısından oldukça önemlidir.
 • Yavrunuzun ev içerisinde ve dışarısında eğlenceli vakit geçirebilmesi için ona özel oyun alanları yaratmanızda fayda vardır.
 • Yavru kedi bakımı, önemli ölçüde titizlik gerektirir. Bu nedenle kedinizin tuvalet eğitimini vermeli ve kedi kumunun hijyenik olmasını sağlamalısınız.
 • Kediniz için önemli bir diğer etmen ise onların beslenmesidir. Kediniz için en doğru mamayı seçmek ve ihtiyaçları ölçüsünde kaliteli mama kullanmak sağlıkları açısından önemlidir.
 • Ev içerisinde kedinizin kendisini daha rahat hissetmesi için yemek, oyun ve tuvalet için özel alanlar belirleyip bu alanları sahiplenmesini sağlamanız gereklidir.

Yavru Kedilere Mama Dışında Verilecek Yiyecekler

Yavru kedi bakımı; yavruların bakımında ek gıda vermek beslenmelerini dengelemek açısından faydalı olabilir. Fakat ek gıdaları doğru seçmek ve ihtiyaçları ölçüsünde gerekli oranda kullanmak önemlidir. Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da kedinizin ana öğünlerini kuru mamaların oluşturduğundan emin olmaktır.

 • Kedinizin beslenmesini desteklemek için kullanabileceğiniz ek gıdalar arasında ilk olarak et ürünleri gelmektedir. Kedinize kırmızı etin yanı sıra tavuk ve balık da verebilirsiniz.
 • Kedinizin ek gıdalarında protein açısından zengin yumurtayı küçük ölçülerde kedinize verebilirsiniz.

Yavru Kedi Bakımı İçin Gerekli Malzemeler

Yavru kediniz ömürlük dostunuz olacaktır. Dostunuzun konforu için kedi sahiplenmeden önce almanız gereken bazı gerekli malzemeler vardır. Bunlar kedinizin ve sizin mutluluğunuz için gerekli olacak bazı temel malzemeler.

 • Kedinizi veterinere ya da seyahatlere götürmek için ihtiyacınız olan en önemli malzeme bir kedi taşıma sepeti olacaktır. Sepetinizin içine bir adet battaniye ya da yumuşak yastık koymanız kedinizin konforu açısından önemlidir.
 • Kedinizin rahat bir şekilde yemek yemesi ve su içmesi için sağlam mama ve su kapları almanız gerekmektedir. Su kaplarını plastik olanlar yerine metal olanlardan seçmek kullanım ömrünü uzatacaktır.
 • Yavru kediler için özel olarak üretilen ve takviye gıda sağlayan yavru kedi mamaları. Bu mamaların taze olduğundan emin olmalısınız.
 • Kedinizin kendi konfor alanını oluşturabilmesi için özel kedi yastığı da ihtiyaçlarınız arasındadır.
 • Kediniz büyümeye başladığında kullanabilmesi için sağlam bir tırmalama tahtası ya da tırmık değneği de ihtiyaçlarınızın arasındadır.
 • Kedinizin mobilya ve çarşaflarınızda kalan tüylerinden kurtulmak için kaliteli bir tüy toplama tarağı ve fırçası da sizi tüy derdinden kurtaracaktır.

Yavru Kedilere Süt Vermek Doğru Mu

Yavru kedi bakımı konusunda pek çok kişinin düştüğü yaygın hatalardan birisi de yavru kedileri süt ile beslemektir. Kediler süt ve süt ürünlerini sindirmek konusunda oldukça hassastır. Dolayısıyla kedinize kesinlikle çiğ süt vermemelisiniz. Sadece kabızlığı önlemek için kedinize çok az miktarlarda yoğurt verebilirsiniz.

Sokakta Yavru Kedi Bulduğunuzda Yapmanız Gerekenler

Özellikle kış aylarında sokakta gördüğümüz yavru kedileri kurtarmak için pek çok insan seferber olmaktadır. Fakat bulduğumuz yavru kedilerin yaşaması için elimizden geleni yapma düşüncesiyle bu yavruları almak doğru değildir. Yavru bir kedi bulduğunuzda yapmanız gereken şeyler oldukça basittir.

 • Vücut sıcaklığını kontrol edin, üşüdüyse ısınmasını sağlayın.
 • Annesi yemek bulmak için gitmiş olabilir, annesinin geri gelmesi ve bu sürede zarar görmemesi için bekleyin.
 • Anne kedinin gelmemesi durumunda yavru ile birlikte bir veteriner hekime başvurun.
Haber Yorumları