Yavru Kedilerde Göz Akıntısı

25 Aralık 2021
Yavru Kedilerde Göz Akıntısı

Yavru kedilerde göz akıntısı, kedi gribi olarak adlandırılan üst solunum enfeksiyonudur. Kedi gribi, belirli virüslerle meydana gelir ve kedilerde göz akıntısına yol açmaktadır.

  • Yavru kedilerde göz akıntısı için çözüm mevcuttur. Doğru tedaviler ile beraber kısa sürede minicik dostunuzu, bu sorundan kurtarabilirsiniz.

Peki, neler yapılması gerekiyor? Yavru kedilerde oluşan göz akıntısındaki tedaviler nedir? Her biri, yazınızda detaylı olarak verilmiştir.

Yavru Kedi Göz Akıntısı Nasıl Geçer?

Yavru kedilerde göz akıntısı;

  • Göz temizleme mendili
  • Veya bir parça pamuk kullandığınız takdirde çeşitli ürünlerle beraber geçmektedir. Enfeksiyon önleyici göz damlaları mevcut!

Göz akıntıları çoğu zaman mevsimsel olarak geçişlerde yaşanabilir.

Kedinizin beslenme alışkanlıklarından dolayı olması da, mümkün. Bunun birçok nedeni vardır.

TAVSİYE! Kediniz de göz akıntısı meydana geldiği zaman veteriner hekiminizle irtibata geçip, evde doğal yöntemler uygulayabilirsiniz. Fakat ciddi derecede bir göz akıntısı varsa, evdeki müdahaleler yetersiz kalır. Veteriner muayenesine götürmeniz gerekiyor. Burada yapılan muayene ile kısa sürede sorun çözülür.

Gözleri İltihaplı Yavru Kediye Ne Yapmalı?

Yavru kedilerde göz akıntısı meydana geldiği zaman yapmanız gereken çeşitli etmenler, mevcut.

Burada evde uygulayabileceğiniz en pratik yöntem; Bir pamuğa ılık çay damlatıp kedinizin hangi gözünde akma varsa, fazla bastırmadan silmelisiniz. Bunun tavsiye edilmesindeki en önemli durum, çay içeriğinde antiseptik bulunur.

  • Kedinizin gözlerinin de, güzel bir şekilde dezenfekte edilmesinde yardımcıdır. Ilık bir su ile de bunu yapabilirsiniz. Fakat yapmış olduğunuz temizlemeden sonra halen gözde akıntı varsa ve artarak ilerliyorsa, veteriner hekim muayenesine götürmeniz gerekiyor.
  • Veteriner hekiminiz size damla veya krem verebilir.

Genel olarak göz akıntısında, damla önerilir!

Bunu kedinizi çok fazla korkutmadan uygulamanız gerekiyor.

-NOT- Düzenli olarak uyguladığınızda, kısa sürede geçer. Nasıl uygulamanız gerekiyorsa, bunu da veteriner muayenesinde öğrenebilirsiniz.

Yavru Kedinin Gözleri Neden Sulanır?

Yavru kedilerde göz akıntısı diğer bir ifade ile sulanmadan, kaynaklı meydana gelir. Bazı kediler yediği içtiği ürünlerden dolayı, alerji kapabilir.

Alerji sonrasında gözlerde sulanma oluşabilir.

Yalnızca yeme içmeden kaynaklı değil, kediler polenlerden dolayı da alerjik yapar.

  • Sigara dumanı
  • Parfüm
  • Evde kullanılan temizlik ürünlerinin her biri, gözde akıntıya neden olur.

Bu yüzden alerjik bir problem varsa, kedilere özel olarak üretilmiş göz damlaları ile bunu önleyebilirsiniz.

DİKKAT! Baktınız alerjiden kaynaklı değil ve neredeyse kediniz gözüne açamayacak seviyede bir akıntı varsa burada acil bir müdahale gerekebilir.

Doğru tedavi yöntemi ile kısa sürede çözümlenir!

  • Veteriner hekim öncesinde gerekli kontrolleri yapar ve göz akıntısının neden kaynaklandığı ortaya çıktıktan sonra ilaçlar ve damlalar ile beraber göz akıntısı durdurulur. 

Yavru Kedilerde Göz Akıntısı Ne İle Temizlenir?

Yavru kedilerde göz akıntısı meydana geldiği zaman hafif bir pamukla beraber kedilere özel üretilmiş, damlalar mevcuttur!

  • Damlalar, losyonlar, kedilerin gözlerinin temizlenmesi için bulunan mendillerle, temizleme yapabilirsiniz.

Hem arkadaş, hem can yoldaşı, hem de sadık bir dost arıyorsanız patilendim.com web sitemiz bünyesinde kedi ilanlarımız mevcuttur. Dilerseniz tek bir tıkla inceleyip, pati dostunuza hemen kavuşabilirsiniz

Haber Yorumları