Yeni Doğan Kedi Bakım Rehberi

22 Aralık 2021
Yeni Doğan Kedi Bakım Rehberi

Yeni doğan kediler, yaşamlarının ilk zamanlarında savunmasız ve ihtiyaçlarına yönelik bilgisiz olmaktadır.

  • Yanında annesi bulunan yavru kediler, annelerinin desteği ile beraber hayatlarının ilk aşamalarını daha kolay geçirebilirler. Fakat terk edilmiş ya da yanında annesi bulunmayan yeni doğmuş yavru kediler için bakımını üstlenebilirsiniz.

Peki, yeni doğan kedi bakımı için neler gerekiyor ve ilk kez yeni doğan kedi ile ilgilenecek kişilerin bilmesi gerekenler nelerdir? 

Yeni Doğan Kedi Ne Yer?

Yeni doğan kedi bakımı için minik yavrulara, kesinlikle yetişkin kedilerin tükettiği mama ya da sütleri vermemelisiniz.

Yeni doğan kediler için üretilen besinler, mevcut!

Bunların üzerinde yeni doğan yazısı da bulunmaktadır. Buradan da seçiminizi yaparak tercih edebilirsiniz.

  1. Minik dostunuz için eczanelerde süt tozu ile biberon alabilirsiniz.
  2. 3 saatte bir kullanma talimatını okuyup, buna göre besleme yapmanız gerekiyor. Böylelikle kedinin yanında annesi olmadığı için anne sütüne eşdeğer süt tozu ile gelişimini sürdürür. Hem de aç kalmamış olur.

Yeni Doğan Kediler Ne Zaman Tuvalet Yapar?

Yeni doğan kedi bakımı, oldukça önemlidir. Hem incelik, hem de dikkat gerektiriyor. Tuvalet ihtiyaçlarını tek başına gidermeleri, mümkün değildir. Yanında anneleri olan yeni doğan kediler için bu durum daha kolaydır. Fakat yanında anneleri bulunmayan kedilerde, sahibi olarak iş size kalıyor.

  • Kedilerin beslenme sonrasında genital bölgesini, nemli bir bezle ovalamanız gerekiyor. Kediniz dışkılama için böylelikle hazır hissettiğini anlar.
  • Dışkılama sonrasında yeni doğan kediler henüz kendilerinin yalayarak temizleyecek bir olgunlukta bulunmadıklarından dolayı gerekli hijyenikliği sizin sağlamanız gerekiyor.

Tuvaleti yaptırılmayan yavru kedilerde; Şişkinlik oluşmaya başlar. Bu da beraberinde istemeyen sağlık sorunlarını getirir. Bu yüzden yeni doğan kedi bakımında, tuvalet ihtiyacı da bir o kadar dikkate alınması gereken detaydır. 

Yeni Doğan Kedi Ele Alınır Mı? 

Sokakta ya da herhangi bir yerde yeni doğan kedi gördüğünüz takdirde onu alıp sevmek isteyebilirsiniz. Fakat bu işlemi yaparken hızlı şekilde alıp, bırakmanız gerekiyor. Bunun en önemli sebebi yavru kedinin yanına annesi geldiği zaman sizin onu elinize almanızla beraber kokunuz, yavruya siner. Ve anne kedi yavrusunu bırakabilir. Sevmek istiyorsanız yavru kediyi alırken, eldiven ya da bez kullanmanız daha doğru olur. Bu hem yavrunun sağlığı, hem de sizin sağlığınız açısından öneriliyor.

Yeni Doğan Kedi Bakımı İçin Hangi Malzemeler Gereklidir?

Yeni doğan kedi bakımı için yavrunun, belli başlı temel ihtiyaçları bulunuyor. Bunlar yanında annesi olmadığı için biberon ve süt tozu ile başlamaktadır.

  • Tuvaletini yapmasına yardım ederken bulunması gereken yumuşak ve nemli bir bez, aynı zamanda rahat bir alanda uyuması için de bir yatak alabilirsiniz.
  • Yatak almak istemeyenler, evin belirli bir bölümüne battaniyeyi serip, yavru kediyi burada da besleyebilir. Yalnızca yavru kediye ait bir alan oluşturulur.

Ailenize yeni bir can yoldaşı kazandırırken, gelişimi esnasında tamamen kendinizin ilgilenmek istediği bir dost arıyorsanız web sitemiz bünyesinde yayınlanan kedi ilanlarını inceleyebilirsiniz.  

Hem kendiniz, hem de çocuklarınız için harika bir arkadaş aradığınızda, en doğru adres patilendim.com

Haber Yorumları