Yeni Doğan Kedi Yavrusu Bakımı

24 Aralık 2021
Yeni Doğan Kedi Yavrusu Bakımı

Yeni doğan kedi yavrusu bakımı, doğru beslenme ürünleri ve genel bakımlarıyla gerçekleştirilir.

  • Fakat daha öncesinde kedi yavrusu ile ilgilenmediyseniz, veteriner hekimle irtibata geçmeniz daha doğru olur. Böylece herhangi  bir hata yapmadan, yeni doğan kedi yavrusu bakımını üstlenebilirsiniz.

Peki, yeni doğan kedi yavrusu bakımı nasıl yapılmalı?

Yeni Doğmuş Bebek Kediye Ne Verilir?

Yeni doğan kedi yavrusu bakımı, ilk kez yeni doğan kedi yavrusuyla ilgilenecek kişiler için zor gelebilir.

  • Bunun en önemli sebepleri içerisinde de, neredeyse avucunuzun içinde bulunan minicik bir canlıyı besleyip, istediği ihtiyaçlarını karşılamanız gerekiyor. Bu da sizi korkutabilir. Fakat doğru uygulamaları gerçekleştirdiğinizde, kısa sürede kendisini toparlayacaktır.

Anne sütü; Yeni doğmuş kedi yavrularının gelişimlerinde, çok hızlı bir şekilde yardımcı olur. Yeterli oranda anne sütüyle beslenen yavru kediler, daha sağlıklı büyümektedirler.

Fakat yeni doğmuş bebek kedinin annesi yanında değilse; Burada yapmanız gereken süt tozu ile onu beslemenizdir. Yeni doğan kedi yavrusu için özel üretilen süt tozu, biberon gibi çeşitli ihtiyaçları bulunmaktadır. Eczaneden satın alarak ihtiyaçlarını annesi yanında olmasa bile, sizin donanımlı bir şekilde karşılamanız gerekiyor. 

Annesi Olmayan Yeni Doğmuş Yavru Kediye Nasıl Bakılır?

Sokakta ya da herhangi bir yerde yeni doğan bir kedi yavrusu gördüğünüz zaman burada yeni doğan kedi yavrusu bakımı nasıl yapılır ya da bulduğunuz bu minicik bebeğe nasıl bakacağınıza dair kafanızda birçok soru işareti bulunabilir.

  • Yeni doğan kedi yavrusu bakımında, ilk olarak onu temiz bir alanda bulundurmanız gerekiyor. Süt tozu ve biberonlar ile besleyebilirsiniz. 3-4 saatte bir beslenmesi, ideal olur.
  • Beslerken kucağınıza herhangi bir alana havlu sermeniz gerekiyorsa, sermiş olduğunuz havlunun üzerine sevimli yeni doğan kedi yavrusunu karın üstü duracak şekilde koyup, bu şekilde beslemeniz daha doğrudur.

Çoğu zaman kişiler gerçek bir bebek gibi sırtüstü koyup, beslemek isteyebilirler. Fakat bu yanlış bir hatadır ve beslenmesinde sorun oluşturur.

Yeni Doğan Kediye Süt Verilir Mi?

Yeni doğan yavru kediler sütten kesilinceye kadar, kesinlikle katı gıda tüketmemeliler.

  • Yeni doğan kedi yavrusu bakımı annesi yanındayken yapılıyorsa, anne sütü ile beslenebilirler. Fakat annesi yanında olmayan kedi yavruları için süt tozu ile karıştırılmış bir kıvam elde etmeniz gerekiyor. Bunu eczaneden satın alabilirsiniz. Sonrasında yavruya bu sütü vermeniz önerilir.
  • Yetişkin kedilerin tükettiği süt, yeni doğan kediler için doğru olmaz. Bu detaya dikkat etmekte fayda var.

Yeni Doğmuş Kedi Buldum Ne Yapmalıyım?

Yeni doğmuş yavru kedi bulduğunuz zaman hemen onu alıp, götürmeyin. Anneleri çoğu zaman yiyecek bulmakta veya avlanmak için yuvadan ayrılabilir. Yuvasına geri dönmesini bir süre bekleyip, sonrasında kedi ile ilgilenebilirsiniz. Baktınız annesi yuvasına geri dönmüyor, yeni doğmuş kedi yavrusu bakımı doğru detaylarla sizin sorumluluğunuza geçer.

Farklı türlerde birbirinden sevimli kediler arasında, siz de kendiniz için yeni bir can yoldaşı istediğinizde patilendim.com web sitemiz bünyesinde ilanlarımız bulunuyor. Detaylı olarak bulunan ilanlarımızı, inceleyebilirsiniz

Haber Yorumları