Yeni Doğmuş Köpek Bakımı | Yavru Köpek Bakımı

24 Kasım 2021
Yeni Doğmuş Köpek Bakımı | Yavru Köpek Bakımı

Yeni doğmuş köpek bakımı, annesinden ayrı olduğu zamanlarda daha özen ister. Özellikle ilk 4 haftalık bakımı, hayatta kalması için önem taşır. Kilo alıp vermesi, işitsel ve görsel fonksiyonları, hastalıklara karşı vücut direncinin gelişmesi için ilk bakımını itinayla yapın.

Yeni Doğan Yavru Köpekler Neden Ölür?

Yeni doğmuş köpek bakımı tam olarak uygulanmadığında, köpek ilk aylarında ölür. Sağlıklı gelişimleri, boy ve vücut ağırlıkları ırklarına bağlı olarak devam etse de genel olarak tüm köpek yavrularında ilk hafta sonunda, ağırlıklarının iki katına çıkması gerekiyor.

Yeni doğan yavru köpeklerin ölme nedeni, annelerinden ayrı olmalarıdır. Temel faktör; ilk 12 hafta içinde annesinden ve diğer yavru köpeklerden ayırmak olarak bilinir. Hem bağışıklık sisteminin gelişmesi hem sağlıklı gelişimi için ilk 8 haftada, doğal şartlarından ayırmamak önem taşıyor.

Yavru Köpek Ne Zaman Su İçer?

Doğduklarında görme ve işitme fonksiyonları tam olarak gelişmeyen yavru köpekler, ilk 10 gün sonunda gözlerini açmaya başlarlar. Yeni doğmuş köpek bakımı uygulanırken, ilk 15 gün göremedikleri ve duyamadıklarını bilmenizde fayda vardır.

Yeni doğan köpekler hakkında bilmeniz gereken temel konular;

 • Yavru köpeklerin dişleri ilk 3 haftada çıkar ve su içmeye üçüncü haftadan itibaren başlar.
 • Gözlerini ilk 10 günde açarlar.
 • Tüm yavru köpeklerin göz rengi mavi- gri tonlarında olur ve ırklarına bağlı olarak 10 hafa sonunda gerçek göz renkleri belirginleşir.
 • Yavru köpeklerin beslenmesi her iki saatte bir olacak şekilde sık tekrarlanmalıdır.
 • Annelerinin yanında görmemelerine rağmen, refleksleriyle meme uçlarını bularak beslenirler.
 • Yeni doğmuş köpekler ortalama 22 saat uyurlar.

İlk haftalarında aşırı sıcak gereksinimleri bulunan yavru köpekler, yeni doğduklarında vücut sıcaklıklarını iyi ayarlayamaz ve sıcağı severler.

Yeni Doğmuş Köpek Bakımı Nasıl Yapılır?

Hastalıklara karşı savunmasız olan yeni doğmuş köpeklerde; parvo ve distemper türü hastalıklar görülebilir. İlk 4-12 hafta boyunca bu tip hastalıklar, bağışıklık sistemlerinin gelişmemesine bağlı olarak görülür. Yeni doğmuş köpek bakımı, onların hayatta kalması ve sağlıklı olmaları için oldukça önemlidir.

Yeni doğan köpeklerde en sık görülen hastalık herpes virüsüdür. Bu virüs öldürücü olduğu için çoğu yavru köpek ilk haftalarda ölür. Köpeklerin ilk aylarda yapılması gereken bakımlarından şu şekilde bahsedebiliriz;

 • %80 nem, %75 derecelik sıcak bir ortamda tutulmalıdırlar.
 • Sıcak ortam oluşturmak için ısıtma lambası, battaniye ve bir kutu hazırlayın. Ancak yanıkların oluşmamasına özen gösterin.
 • Yavru köpeklerin beslenmesini biberonla ve her 2 saatte bir olacak şekilde yapın.
 • İnek sütü sindirim sorunları yaratır. Köpek sütü ikamesi ile besleyin.
 • Her beslenme sonrasında dışkılama- idrar tetiklemesi için ılık bir pamuk uygulayabilirsiniz.
 • Temizlik ve bakımını özenli yapın ve sürekli masaj uygulayın.

Yeni doğan köpeklere yapılan bakım, annesinden ayrı olan türler için gelişimini destekler ve anne bakımının taklit edilmesini sağlar.

Yavru Köpekler Yıkanır mı?

Köpekler genel olarak nadir yıkanan canlılardır. Yavru köpeklerin bakımını ideal şekilde yaptığınızda yıkanmalarına gerek yoktur. Özellikle ilk haftalarda hastalanmamaları için yıkamayınız.

Kısa tüylü olan cinsler, senede 2 defa yıkanabilir. Uzun tüylü ırklarda ise her 3 ayda bir yıkanabilirler. Patilendim.com bloglarından yeni doğan köpeklerin bakımı, beslenmesi ve özellikleriyle ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Birbirinden sevimli yavru köpeklere hemen göz atabilir, siz de ilanlarla kendiniz için yeni bir yavru edinebilirsiniz. Köpekler, kediler ve kuşlar kategorilerinden tüm ilanları görebilir, sağlık durumları, test ve pasaportları hakkında detaylı bilgiler edinerek güvenli şekilde alabilirsiniz.

 

Haber Yorumları