Yeni Doğmuş Yavru Kedi Bakımı

22 Aralık 2021
Yeni Doğmuş Yavru Kedi Bakımı

Yeni doğmuş yavru kediler, neredeyse avucunuzun içine sığacak büyüklüktedir. Bu kadar minicik bir yavruya bakmak, gözünüzde büyüyebilir. Fakat yeni doğmuş yavru kedi bakımı, çeşitli detaylara dikkat ettiğiniz takdirde oldukça kolaydır. Kısa sürede yavaş yavaş gelişim gösterdiğini, görebilirsiniz.

Yeni Doğmuş Yavru Kediye Ne Yedirilir?

Yeni doğmuş yavru kedilere doğru bakım yapılırsa, çok ama çok hızlı bir şekilde gelişimleri görülecektir.

DİKKAT! Doğumdan sonraki haftalarda yavru kedilerin gelişim sürecine etki eden en önemli besin, anne sütüdür. Bu yüzden doğru sıklıkta ve yeterli seviyelerde anne sütüyle beslenen yeni doğmuş yavru kediler, sağlıklı büyüyebilirler.

  • Burada dikkat edilmesi gereken; Yeterli oranda ve doğru sıklıkta anne sütü almalarıdır. En önemli gereksinimlerini bu şekilde karşılamaktadırlar. 

Yeni Doğmuş Yavru Kedi Yıkanır Mı?

Yeni doğmuş yavru kedi bakımında çoğunun en merak ettiği detay, yavru kedilerin yıkanıp yıkanmayacağıdır. Fakat yavru kedilerin temizlenme aşamasında yapmanız gereken, ekstra bir işlem bulunmaz.

  • Kendilerini yalayarak, temizleyebilmektedirler. Anneleri de, yavrularını çoğu zaman yalayarak temizlemektedir.

DİKKAT! Yeni doğmuş bir yavru kedinin suya sokularak yıkanması, kedinin hassasiyet durumuna göre sağlık sorunu yaşamasına neden olabilir.

  • Bu yüzden çok soğuk, çok sıcak ya da orta dereceli bir su olsa bile fark etmeden yeni doğmuş bir yavru kediyi hemen yıkamak ya da belirli bir süreden sonra yıkamak, tavsiye edilmez.

-NOT- Anneleri tarafından yalayarak temizlenmeleri, ilk süreçlerde daha doğrudur.

Yeni Doğan Yavru Kedi Biberonla Nasıl Beslenir?

Yavru kediler için özel olarak bulunan, tozlar mevcuttur. Bu tozlarla beslenirken kesinlikle bir biberona ihtiyacınız olur.

  • Yavru kediniz beraberinde annesiyle bulunuyorsa, annesi tüm beslenme sürecinde destek olur. Fakat annesi olmayan yavru kediler için üretilen bu tozlarla beslenilmesi önemlidir.

Tozlarla beslenirken yavru kedinize ideal, bir biberon kullanmalısınız!

  • Yeni doğmuş yavru kedi bakımı aşamasında, 2 ile 3 saat ara ile beslenme yeterlidir. Burada çoğu zaman yapılan en büyük hata, kediyi sırtüstü tutmaktır.

DİKKAT! Sırtüstü pozisyonda tutmadan, biberonla beslemelisiniz. 

Yavru Kediler Ne Zaman Tuvalet Eğitimi Verilir?

Yeni doğmuş yavru kedi bakımı içerisinde ilerleyen süreçlerde, tuvalet eğitimi de bilinmesi gereken bir detaydır.

  • Yavru kedinizin doğumundan yaklaşık olarak 1 ay sonrasında tuvalet eğitimi verilmelidir. 1 aylık kedi tuvalet eğitimleri bulunur. Bu süreç, eğitime göre değişebilir.
  • İlk olarak yavru kediler tuvaletleri ile tanıştırılmalı.  Kumlarına alıştırılması gerekiyor. Bunların her biri tuvalet alışkanlığı kazanmaları adına yapılmaktadır. Yavru kedilerin tuvalet eğitiminde sürecin kısalmasını beklemek, yalnızca  doğru eğitimle kendiliğinden alışmalarıyla daha doğru olur. Evinizin belirli bölgelerine kumlar koymalısınız.

TAVSİYE! Burada herhangi bir bilgi birikimine sahip değilseniz, alanında uzman ve başarılı veteriner hekimlerle irtibata geçebilirsiniz.

Yeni doğmuş yavru kedi ve beraberindeki istediğiniz birbirinden ayrı kedi türünü, kendinize can yoldaşı olarak aradığınızda sayfamızda farklı türlere ait birçok ilan bulunmaktadır. Detayları ile bulunan ilanları, dilerseniz patilendim.com bünyesinde inceleyebilirsiniz.

Haber Yorumları